...

Turvalisus

veebilehe puhastamine pahavarast
admin

jaanuar 24.2024 |

Kas olete kunagi mõelnud, mis on kõige olulisem osa teie veebilehe hooldamisel ja turvalisuse tagamisel? Veebilehe puhastamine pahavarast on üks kriitilise tähtsusega tegevus, mida iga veebilehe omanik peaks regulaarselt tegema. Pahavara võib teie veebilehele suurt kahju tekitada – see võib põhjustada turvariske, kahjustada teie mainet ja isegi mõjutada teie SEO-d. Selles blogipostituses uurime põhjalikult veebilehe puhastamise olulisust ja kuidas seda tõhusalt teha.

Mis on Pahavara ja Miks See on Ohtlik?

Pahavara on üldine termin kõigi kahjulike programmide ja koodide jaoks, mis võivad teie veebilehele tungida ja kahju tekitada. See hõlmab erinevaid ohtlikke elemente, sealhulgas viiruseid, troojalasi, nuhkvara, pahavara lingid, ja palju muud. Pahavara eesmärk on tavaliselt kasutajaandmete varastamine, veebilehe ründamine, pettused või isegi teie veebilehe kontrolli alt väljaviimine.

Pahavara levib sageli mitmel viisil, sealhulgas järgmised:

  1. Halbade linkide kaudu: Ründajad võivad teie veebilehele sisestada pahavara linke, mis suunavad teie kasutajaid ohtlikele veebilehtedele.
  2. Nakatunud allalaadimiste kaudu: Kui teie veebilehel on allalaaditavad failid, võivad need sisaldada pahavara, mida kasutajad teadmata alla laadivad.
  3. Haavatavuste kaudu: Kui teie veebileht sisaldab turvaauke või haavatavusi, võivad ründajad neid ära kasutada ja oma pahavara veebilehele sisestada.

Miks Veebilehe Puhastamine Pahavarast on Oluline?

Veebilehe puhastamine pahavarast on hädavajalik mitmel põhjusel:

  1. Turvalisus: Kõige ilmsem põhjus on turvalisus. Pahavara võib teie veebilehe jaoks olla tõsine oht, kuna see võib viia andmete lekkimiseni, ründeni või isegi teie veebilehe kontrolli alt väljaviimiseni.
  2. Kasutajate usaldus: Kui teie veebileht on pahavara tõttu nakatunud ja külastajad saavad teada, võib see kahjustada nende usaldust teie brändi vastu. Kasutajad ei taha riskida oma arvuti või isiklike andmete ohustamisega.
  3. SEO (otsingumootorite optimeerimine): Otsingumootorid nagu Google jälgivad veebilehtede turvalisust ja usaldusväärsust. Kui teie veebileht on nakatunud pahavaraga, võib see mõjutada teie SEO-d negatiivselt, mis omakorda vähendab teie nähtavust otsingutulemustes.
  4. Kasutajakogemus: Nakatunud veebileht võib olla kasutajate jaoks äärmiselt häiriv. See võib põhjustada aeglase laadimise, vigu ja halba kasutajakogemust, mis omakorda võib viia kasutajate lahkumiseni.

Nüüd, kui oleme selgitanud pahavara ohtu ja vajadust selle vastu võidelda, vaatame, kuidas saate oma veebilehte pahavara suhtes puhastada ja kaitsta.

Kuidas Puhastada Veebilehte Pahavarast:

  1. Varundage oma veebileht: Enne iga puhastamise protsessi alustamist on äärmiselt oluline teha täielik varundus oma veebilehest. See tagab, et kui midagi peaks valesti minema, saate alati naasta eelmisele töökodule.
  2. Kasutage turvaskannereid: Turvaskannerid on spetsiaalselt välja töötatud tööriistad, mis skannivad teie veebilehe pahavara ja haavatavuste suhtes. Need tööriistad tuvastavad potentsiaalsed ohud ja annavad teile teada, kus need asuvad.
  3. Eemaldage nakatunud failid: Kui skannerid tuvastavad nakatunud faile või koodijuppe, tuleb need viivitamatult eemaldada. Pahavara võib peituda veebilehe erinevates osades, sealhulgas teemades, pluginates ja isegi põhikoodis.
  4. Värskendage oma veebilehte: Üks pahavara leviku viisidest on veebilehe haavatavuste ärakasutamine. Seetõttu on oluline hoida oma veebileht alati ajakohasena, uuendades regulaarselt teemasid, pluginasid ja veebilehe põhikoodi.
  5. Tugevdage turvalisust: Lisage täiendav turvalisuskaitse, nagu tugevad paroolid, kaheastmeline autentimine ja tulemüüri seaded.
kodulehe haldus
admin

oktoober 26.2023 |

Kui olete siia jõudnud, siis tõenäoliselt tunnete huvi selle vastu, kuidas kodulehe haldus toimib ja miks see on oluline. No siis, hakkame pihta! Pakun teile sõbraliku sissevaate kodulehe haldusse ja mõningatesse põhjustesse, miks peaksite sellele rohkem tähelepanu pöörama.

Mis on kodulehe haldus?

Kodulehe haldus on lai mõiste, mis hõlmab kõiki tegevusi, mida tehakse kodulehe käigushoidmiseks, uuendamiseks ja turvalisena hoidmiseks. Mõelge sellele kui oma aiamaale – kui te ei jõua regulaarselt muru niita, lilli kasta ja umbrohtu rohida, siis varsti näeb aed kurb ja hooletusse jäetud välja. Sama kehtib kodulehe kohta!

Miks on kodulehe haldus oluline?

  1. Esinduslikkus ja professionaalsus: Koduleht on sageli ettevõtte või isiku digitaalne visiitkaart. Kui see on aegunud või katki, siis võib see potentsiaalsete klientide või lugejate silmis vähendada usaldusväärsust.
  2. Turvalisus: Kodulehed on pidevas ohus, olgu selleks siis häkkerid, viirused või muud kahjurid. Kodulehe regulaarne hooldus aitab tagada, et teie sait on turvaline ja kaitstud kõige uuemate ohtude eest.
  3. Uuendused: Maailm areneb pidevalt ja ka teie koduleht vajab värskendamist, olgu selleks siis uus sisu, uued funktsioonid või lihtsalt visuaalne uuendus.

Kuidas kodulehte hallata?

  1. Sisu uuendamine: Kui teil on blogi, e-pood või lihtsalt ettevõtte koduleht, on oluline, et teie sisu oleks ajakohane. Kas teil on uus blogipostitus? Võib-olla uued tooted? Või on teie ettevõtte kontaktandmed muutunud? Veenduge, et koduleht kajastaks seda!
  2. Varukoopiad: Kujutage ette olukorda, kus teie koduleht saab rünnaku ohvriks ja kogu teie raske töö kaob. Kõlab hirmsalt, eks? Just seepärast on oluline teha regulaarselt varukoopiaid.
  3. Uuendage tarkvara: Kasutate WordPressi, Joomla! või mõnda muud sisuhaldussüsteemi? Need tarkvarad vajavad regulaarset uuendamist, et tagada kõrgeim turvalisus ja parimad funktsioonid.
  4. Optimeerimine: Kodulehe kiirus on oluline nii kasutajakogemuse kui ka otsingumootorite jaoks. Kodulehe optimeerimine, nagu piltide suuruse vähendamine ja vahemälu kasutamine, aitab teie saidil kiiremini laadida.
  5. Testimine: Pärast muudatuste tegemist testige kindlasti oma kodulehte erinevates seadmetes ja veebilehitsejates, et veenduda, et kõik toimib nii nagu peaks.

Mõned lõppsõnad

Kodulehe haldus võib esialgu tunduda keeruline ja hirmutav, aga kui teete seda järjepidevalt ja mõtlete sellele kui investeeringule oma mainesse ja turvalisusse, muutub see protsess palju lihtsamaks ja loomulikumaks.

Ja ärge unustage: kui tunnete, et kodulehe haldus ületab teie oskusi või ajaressursse, siis on alati võimalik pöörduda spetsialistide poole, kes saavad teid aidata.

Loodan, et leidsite sellest postitusest kasulikku teavet! Kui teil on küsimusi või soovite jagada oma kogemusi kodulehe haldamisega, siis jätke kindlasti kommentaar. Kohtumiseni järgmises postituses!

Pahavara eemaldamine kodulehelt
admin

aprill 24.2023 |

Pahavara eemaldamine kodulehelt on muutunud järjest enam nõutud teenuseks kuna kuritahtlik tarkvara on muutunud üha enam levinuks ja võib teie kodulehele tõsiselt kahju tekitada. Pahavara ründed võivad varastada teie andmeid, rikkuda teie veebisaiti, levitada spämmi ja nakatada külastajaid. Kui teie koduleht on nakatunud, on oluline kiiresti tegutseda, et eemaldada kahjur ja takistada edasisi rünnakuid.

Pahavara võib teie kodulehele sattuda erinevatel viisidel. Üks levinumaid meetodeid on pluginate kaudu nõrkuste ärakasutamine sisuhaldussüsteemides, nagu WordPress, Joomla ja Drupal. Pahavara võib sisestada ka koodi, mis käivitub külastaja arvutis. Samuti võib pahavara teie kodulehele sattuda e-kirjade, allalaadimiste ja teiste veebipõhiste tegevuste kaudu.

Kuidas teada saada, kas teie koduleht on nakatunud?

Mõned sümptomid, mis võivad viidata pahavara olemasolule teie kodulehel, on järgmised:

  • Teie koduleht laeb aeglaselt või ei lae üldse
  • Teie kodulehel on uusi linke või reklaame, mida te ei tunne
  • Otsingumootorid nagu Google võivad kuvada hoiatuse teie kodulehe kohta
  • Teie veebilehitseja blokeerib teie kodulehe avamise ja annab hoiatuse

Kui märkate neid sümptomeid, on oluline viivitamatult tegutseda, et eemaldada kahjur ja taastada oma kodulehe turvalisus.

 

Pahavara tüübid

Pahavara võib võtta erinevaid vorme. Siin on mõned levinumad pahavara tüübid, mida võib leida kodulehtedelt:

  1. Viirused – need on ühed levinumad pahavara tüübid. Viirused kopeerivad end ise teistele failidele ja seadmetele, mis võivad nakatuda. Viirused võivad põhjustada kahju, hävitada faile ja takistada teie kodulehe toimimist.
  2. Troojalased – troojalased peidavad end teiste tarkvarade sees ja nakatavad seadme, kui kasutaja laadib selle alla. Need võivad muuta kodulehe turvalisust ja põhjustada andmelekkeid.
  3. Küberkuritegevuse vahendid – need võivad olla mitmesugused vahendid, mida kasutatakse kodulehe ründamiseks. Näiteks võivad need olla tarkvarad, mis proovivad leida kodulehe turvavigu või paroolide kräkkimise vahendid.
  4. Pahavara skriptid – need on väikesed koodijupid, mis lisatakse teie kodulehele, et varastada teie külastajate isikuandmeid või installida muud pahavara.

 

Kuidas käib pahavara eemaldamine kodulehelt?

Esimene samm on teha kindlaks, milline osa teie kodulehest on nakatunud ja kuidas see toimib. Selleks võite kasutada spetsiaalseid tööriistu nagu Google Search Console, mille abil saate oma kodulehe turvaseisundit jälgida.

Kui olete kindlaks teinud, milline osa teie kodulehest on nakatunud, peate selle osa eemaldama. Kui olete kasutanud sisuhaldussüsteemi, nagu WordPress, peaksite kontrollima oma pluginaid ja teemasid, et veenduda, et need on ajakohased ja turvalised. Samuti peaksite muutma oma administraatori parooli, et takistada edasisi rünnakuid.

Kui teie kodulehele on sisestatud pahavara kood, peaksite selle koodi käsitsi eemaldama. Pahavara eemaldamine võib olla keeruline, kui te ei tea täpselt, kus kood asub. Seetõttu võib olla vajalik professionaalne abi.

Kui vajad abi kodulehe puhastamisel siis kirjuta meile julgelt – oleme puhastanud aastate jooksul sadu erinevaid lehti!

Veebilehe kiiruse optimeerimine
admin

aprill 03.2023 |

Täna räägime sellest, mis on veebilehe kiiruse optimeerimine ja kuidas seda teha, et parandada selle kasutajakogemust ja tulemusi otsingumootorites. See on oluline, sest kui teie veebileht ei lae kiiresti või ei tööta tõrgeteta, võivad kasutajad sellest tüdineda ja teie ettevõtet mitte märgata ning liikuda konkurendi juurde.

Veebilehe kiiruse optimeerimine tähendab erinevate tehnikate kasutamist, et vähendada veebilehe laadimisaega ja parandada kasutajakogemust. Kiire veebileht on oluline, kuna enamik inimesi ootab, et veebileht laeks alla 2 sekundi, ja kui see võtab kauem aega, võib see viia kasutajate pettumuseni ja tekitada veebilehele negatiivset muljet.

Niisiis, mis on veebilehe kiiruse optimeerimine tehnilises keeles? See on protsess, mille käigus tehakse veebileht kiiremaks ja efektiivsemaks. See hõlmab erinevaid meetodeid, sealhulgas veebilehe optimeerimist, piltide optimeerimist, veebilehe mahu vähendamist, veebilehe kiirendamist jne.

Niisiis, kuidas optimeerida oma veebilehe kiirust? Siin on mõned näpunäited:

  1. Veebilehe optimeerimine – Veebilehe optimeerimine hõlmab koodi optimeerimist, CSS ja JavaScript-i minimeerimist, HTML-i puhastamist jne. See võib aidata vähendada teie veebilehe laadimisaega ja parandada selle kiirust.
  2. Piltide optimeerimine – Suured pildid võivad oluliselt aeglustada teie veebilehe laadimiskiirust. Pildi optimeerimine, näiteks pildi tihendamine ja resolutsiooni vähendamine, võib aidata vähendada veebilehe laadimisaega.
  3. Veebilehe vähendamine – Veebilehe vähendamine tähendab kõigi veebilehel olevate failide, nagu HTML, CSS ja JavaScript, minimeerimist ja kokkupakkimist. See võib aidata vähendada veebilehe laadimiskiirust.
  4. Veebilehe kiirendamine – Veebilehe kiirendamine hõlmab erinevaid meetodeid, sealhulgas veebilehe vahemällu salvestamist, gzip kokkupakkimist ja CDN-i kasutamist. See võib aidata vähendada veebilehe laadimiskiirust ja parandada kasutajakogemust.
  5. Koodi optimeerimine – Koodi optimeerimine võib aidata vähendada veebilehe laadimiskiirust ja parandada selle kiirust. See hõlmab koodi minimeerimist ja kaitsmist ebaefektiivse koodi ja vananenud tavade eest.
  6. Veebilehe testimine – Enne oma veebilehe avaldamist on oluline testida seda erinevates brauserites ja seadmetes, et veenduda, et see töötab tõrgeteta ja laeb kiiresti.

Kuidas need meetodid mõjutavad teie veebilehe tulemusi otsingumootorites? Otsingumootorid nagu Google hindavad kiireid ja tõhusaid veebisaite ning kuvavad neid kõrgemal otsingutulemustes. Seega võib veebilehe kiiruse optimeerimine aidata suurendada teie veebilehe nähtavust ja liiklust.

Isiklikud andmed internetis
admin

september 30.2022 |

Isiklikud andmed internetis tuleb hoida kaitstuna, et need ei satuks võõrastesse kätesse, kes neid kuritarvitada võivad. Tänapäeval tuleb andmete turvalisuse eest rohkem hoolt kanda kui eales varem.

Isiklikud andmed internetis – mida ja kui palju avaldada?

Nutiseadmete puhul olete kindlasti märganud, et mõned rakendused küsivad lisaandmeid, mida tegelikult tarvis jagada ei ole, sest rakendus töötab ka ilma nendeta.

Mõne nutiseadme mängu allalaadimisel küsib rakendus ligipääsu sinu kontaktidele ja asukohale. Enne aktsepteerimist mõtle korra läbi, kas antud rakendus ikka vajab töötamiseks neid konkreetseid andmeid või mitte. Kui ei, siis keela julgelt ligipääs ja oled juba oma andmeid hoidnud turvalisena, sest kõik, mida küsitakse ei ole alati avaldamiseks!

Toome näite Google Mapsi ja Waze-i kasutamisest, mis ilmselgelt vajavad ligipääsu sinu asukohale, et näidata teed ning muid funktsioone. Nutiseadmete mängud, mis ei ole reaalse asukohapõhised, ei vaja andmeid sinu lokatsioonile.

Andmed internetis

Hoia tarkvara uuendatuna ja isiklikud andmed internetis on kaitstud!

Tarkvarauuendused tulevad pahatihti ebasobivatel hetkedel ning seetõttu lükatakse neid ka edasi. Uuendustel ja värskendusetel telefonis, televiisoris, digiboksis või mõnes muus seadmes, on kindlad eesmärgid – turvaakude lappimine ja turvalisuse tagamine, uus funktsioon, tarkvara parendus või parandus. Kui lükkad uuendusi pidevalt edasi, võid sattuda pahavarasaagiks ning sinu isiklikud andmed ei ole enam kaitstud. Kurjategijatel on võimalus müüa sinu andmeid edasi või kasutada neid mõne muu ebameeldiva eesmärgiga.

Kahjuks on andmevargused tänu ebakorrapärasele andmete kaitsmisele lihtsasti kättesaadavad ning pahalastele suureks maiuspalaks. Isiklikud andmed internetis vajavad suuremat tähelepanu!

Tundmatutele linkidele ära vajuta!

Oleme väga palju kokku puutunud ettevõtjatega, kes on andnud pahalastele oma andmetele ligipääsu tänu ,,Vajuta siia“ lingile klikkimisega. Millegipärast on inimesed väga varmad seda tegema süvenemata sisule, mis reedab oma olemuse.

E-mailiga tulnud kiri, mille on väidetavalt saatnud sinu sõber ning kus on hüpikaken suure kirjaga ,,Vajuta siia“ ei pruugi olla päriselt sinu sõber! Enne sellisele kahtlasele lingile klikkides tee kindlaks, et sinu sõber saatis kirja, et jagada videot või mõnda naljakat pilti – helista talle ja küsi! Vastasel juhul sead ohtu oma nutiseadme ning turvalisuse. Tegu võib olla pahalasega, kes üritab sinu andmetele ligi pääseda.

Selleks, et kaitsta oma isiklikke andmeid ja hoida end pahalaste rünnakute eest, tuleb pöörata suuremat tähelepanu tarkvara ja rakenduste uuendamistele ning sisule, mis kutsub lingile klikkima! Ära jaga lisaligipääse rakendustele, mis tegelikult seda infot ei vaja!

Pakume kodulehe hooldust, mille raames hoiame sinu kodulehe turvalisena. Teeme uuendusi, parendusi, parandusi ning tekkivad errorid ja anomaaliad eemaldame koheselt, mis kindlasti veebilehel olema ei pea! – Küsi pakkumist!

Kuidas kaitsta oma arvutit?
admin

juuni 27.2022 |

3 nõuannet, kuidas kaitsta oma arvutit

Kuidas kaitsta oma arvutit ja kontosid, kui me teame, et maailmas on palju tegelasi, kes tahavad meie kontosid kaaperdada ning korda saata palju kurja pahandust?

1. Ära kasuta samu paroole erinevates kohtades

Tihtipeale võetakse mugavuse pärast kasutusele sama parool erinevates Interneti keskkondades. Kahjuks on juhtunud ja tõenäoliselt juhtub ka edaspidi, et mõni leht hakkab lekkima ning veebikasutajate paroolid satuvad kurjade kavatsustega inimeste kätte, kes saavad nüüd ka teistes keskkondades kontosid üle võtta.

Mõtle enda jaoks välja mingisugune süsteem erinevate paroolide meelde jätmiseks või kasuta hoopis brauseri paroolide salvestamist. Tänapäeval on olemas ka rakendused, mis haldavad paroole, et Sinu elu veidi lihtsamaks teha.

Kindlasti soovitame sisse lülitada mitmeastmelise autentimise Google-s ja Facebook-is, sest neid kasutatakse ka teistesse Interneti keskkondadesse sisselogimiseks. Mitmeastmeline autentimine tähendab seda, et kui võõras üritab Sinu parooliga mõnest uuest seadmest esimest korda Sinu kontole ligi pääseda, saad Sa e-mailile või telefonile teate. Kui oled aga Sina ise, kes kasutab uut arvutit, et oma kontosse sisselogida, siis saad e-mailile või telefonile saadetud koodiga seadme ära salvestada ning muretult järgmine kord sisselogida.

Aga kuidas kaitsta oma arvutit ja kontosid? Kasuta tugevaid paroole, kus esinevad suur- ja väiketähed ning numbrid. Mida pikem parool, seda parem ning väldi sõnaraamatus olevaid sõnu.

2. Tee uuendusi, mida arvuti või muu nutiseade palub

Tihtipeale arvavad näiteks vanema generatsiooni inimesed, et kui kõik toimib korralikult, ilma viperusteta, ei tasu midagi puutuda. Arvutis olev tarkvara aga vajab uuendusi selleks, et aega näinud süsteemis võivad tekkida turvaaugud ning nendega kaob ka turvalisus. Kui Sinu arvuti küsib tarkvarauuendust, siis anna nõusolek selle tegemiseks.

Erinevad programmid, mis on Sinu arvutis või telefonis, vajavad ka aeg-ajalt uuendamist. Uuenda neid!

3. Kasuta ainult turvalisi WiFi võrke

Väljasõidul olles on tõesti väga mugav kasutada ühiskasutuses olevaid ja paroolivabasid WiFi võrke, kuid need ei ole turvalised! Palju turvalisem on toimetada mobiilse andmesideme või WiFi võrguga, mis on parooliga kaitstud.

Kaitse oma arvutit ja teisi nutiseadmeid!

Kui vajad abi, võta ühendust: 89@89.ee, +372 554 69 60 Meie aitame!

Katkine koduleht
admin

veebruar 08.2022 | hooldus | kodulehe hooldamine | koduleht | veebileht

Katkine koduleht tekitab peavalu?

„Tegin omale mõni aeg tagasi kodulehe, pilkupüüdva ja kaasaegse. Olin väga rahul kuni selle hetkeni kui avastasin, et pooled lingid ei tööta ning üleüldse on mingisugune anomaalia seal tekkinud. Ehk on koduleht katkine sellepärast, et ma ei ole julgenud uuendusi läbi viia, sest kartsin, et iseseisvalt tegutsedes lõhun midagi ära?“ – kas oled olnud kunagi sellises olukorras?

Täpselt nii nagu kodumasinad, ehitustööriistad, sõiduvahendid, mis on pidevas kasutamises, vajavad järjepidevat hooldamist. Hooldustöid vajab ka Sinu koduleht, et see oleks töökorras ja vigadeta.

Ettevõtja, kes on oma tootele või teenusele teinud kodulehekülje mitu head aastat tagasi, aga ei ole selle hooldamisega vaeva näinud, vajab tõenäoliselt praegu hädasti veebilehe uuendamist. Igakuiselt tellitud veebilehe hooldus on taskukohasem kui kiviajast pärit veebilehe kaasaaegseks muutmine tagantjärgi.

Vanade kodulehtede kujundused on tavaliselt nurgelisemad ja kitsamad ning ei ole visuaalselt ilusad uutel suurtel ekraanidel. Selleks, et Sinu veebilehe disain oleks nutitelefonidel ja tahvelarvutitel esinduslik, vajab koduleht korralikku ning põhjalikku uuendustööd. Sinu püsi- ja potentsiaalsete uute klientide tekkimine sõltub suuresti Sinu kodulehe esinduslikust ja kaasaaegsest väljanägemisest.

Koduleht on katkine

4 mõtet, mida teha, kui koduleht on katkine

  1. Võta ühendust oma veebilehe tegijaga ning palu, et ta Sinu kodulehel vead parandaks
  2. Vaheta sisuhaldussüsteem üleni tänapäevasema vastu välja
  3. Pöördu mõne teise IT ettevõtte poole, kes viiks läbi vigade paranduse
  4. Teinekord on parim otsus lasta teha hoopis uus koduleht, mis on kaasaegse disaini ja sisuga

Koduleht vajab järjepidevat hooldust ja tähelepanu, et kõik laitmatult toimiks, ilma tõrgeteta. Kui oled ettevõtja ja omad kodulehte, siis investeerimine kodulehe hooldusesse jätab Sind hiljem ilma peavalust ning suuremast väljaminekust, mida võib korralikult hooldamata veebileht Sinu firmale põhjustada.

Sageli hoiavad väiksemad ettevõtted kodulehe hoolduse pealt kokku. Kahjuks võib kodulehe parandamine ja kaasaaegsemaks tegemine tulevikus hoopis kulukamaks muutuda. Ära viska oma algset investeeringut maha! Kui Sul pole aega või teadmisi, et oma kodulehte hooldada, võta meiega ühendust ja küsi pakkumist:

89@89.ee | +372 554 69 60

veebilehe turvalisus
admin

veebruar 05.2021 |

On ülimalt oluline teada, kuidas kaitsta oma WordPress veebisaiti häkkimise eest ning kuidas on sellest lihtne taastuda, kui see peaks siiski juhtuma, sest WordPress on sagedane sihtmärk häkkeritele. Häkkerid sihivad nii lehe teemat, WordPressi põhifaile, pluginaid kui ka isegi sisselogimislehte.

Kuidas häkkerid WordPressi veebisaiti ründavad?

Kõik veebisaidid on pideva rünnaku all, olgu see siis phpBB foorum või WordPress veebisait. Veebisaite ründavad korraga aga häkkerit ja ainuüksi üks häkker võib päeva jooksul skännida tuhandeid lehti või sadu kordi proovida neisse sisse logida.

Tavaliselt pole see isegi inimene, kes üritab teie veebi häkkida. Häkkerid kasutavad automatiseeritud tarkvara, mis otsib konkreetseid nõrkusi veebisaidil. Neid veebi roomavaid automatiseeritud tarkvaraprogramme nimetatakse robotiteks.

Aga kuidas kaitsta oma WordPress veebisaiti häkkimise eest?

Kindlusta oma WordPress veebisait tulemüüriga

Kuidas kaitsta oma WordPress veebisaiti?

Tulemüür on tarkvaraprogramm, mis blokeerib sissetungijad. Üheks parimaks WordPressi tulemüüriks on plugin nimega Wordfence, sest juba selle tasuta versioon aitab sul kaitsta sinu Wrodpress veebisaiti.

Mida Wordfence teeb on see, et ta kontrollib veebisaidi külastaja käitumist ning vaatab, kas see sobib kuritahtliku roboti käitumisega. Kui robot rikub teatud reegleid blokeerib Wordfence roboti automaatselt. Lisaks on Wordfence programmeeritud lubama veebisaidile vajalikke roboteid nagu Google ja Bing.

Täiustatud funktsioonid võimaldavad väljaandjal näha, millised robotid veebisaiti ründavad, ja vaadata, kust robot pärineb, näiteks kas see on näiteks Amazon Web Services’i või Bluehostist pärit nn häkkerobot. Wordfence annab väljaandjale võimaluse blokeerida vastav robot tema IP-aadressi, kogu IP-aadressivahemiku või isegi võltsi brauseri kasutajaagendi (Usar Agent) järgi, mida bot kasutab.

Tasulise versiooniga on näiteks võimalik blokeerida veebile ligipääs ühele tervele riigile. Kui mingist riigist ei ole sinu veebil ühtegi legitiimset külastajat, siis saad ära blokeerida kõik sellest riigist pärit külastajad.

Lisaks kaitseb Wordfence’i tasuline versioon sind paljude rikutud/vigaste teemade ja pluginate eest enne kui need vead jõutakse parandada. Nii, kui Wordfence’i teadlasteni on jõudnud info mõne vea kohta, värskendavad nad tulemüüri esmaklassilist versiooni, et pakkuda sinu veebisaidile kaitset, mõnikord lausa nädalaid enne seda, kui ohustatud teema või plugina arendaja on selle ära parandanud.

Veebisaidi turvalisuse tugevdamine

Teine tasuta plugin, mis pakub täiendavat kaitset sinu veebile, on Sucuri Security. Sucuri aitab tugevdada WordPressi turvalisust, blokeerides “häkkerobotite” võimalusi rünnakutest kasu saada. Sellel on ka pahavara skannimise funktsioon, mis kontrollib kõiki faile, et näha kas neid on muudetud.

Sucuri hoiatab sind iga kord, kui keegi sinu veebisaidile sisse logib, et aidata sul tuvastada potensiaalset häkkerit. Sucuri saab sind ka teavitada, kui mõnda faili muudeti, mis on miski, mida häkkerid teevad.

Tasuta Sucuri versioon pakub järgmist: turvategevuse audit, failide jälgimine, pahavara skannimine, musta nimekirja jälgimine, tõhus turvalisuse tugevdamine, häkkimisjärgsed turvatoimingud, turvateatised.

Sucuri tasuline versioon sisaldab veebisaidi tulemüüri.

Piira oma saidile sisselogimisi

parooli häkkimine

WordFence suudab blokeerida sellised robotid, mis korduvalt kasutajanimesid ja paroole WordPressi sisselogimislehel katsetavad.

Hea viis aga, kuidas kaitsta oma WordPress veebisaiti, on keskenduda üldisele sisselogimiste piiramisele. Selleks on olemas plugin nimega Limit Login Attempts Reloaded, mis võimaldab automaatselt blokeerida kõik häkkerid, kes sisestavad määratud arvu (tavaliselt on see kolm, kuid võid seda arvu vähendada või suurendada) valesid kasutajanime ja parooli kombinatsioone.

Limit Login Reloaded plugin pakub kiiret viisi nende häkkimisrobotite sulgemiseks, kes üritavad parooli ära arvata.

Backup

Väga oluline on automaatselt luua oma veebisaidist igapäevane varukoopia. Igast katastroofilisest sündmusest, mis veebisaidiga võib juhtuda, saab varundamise abil taastuda.

Backup-lahendusi on palju, millest üks ülimalt kasulik on näiteks UpdraftPlus WordPressi varundusplugin. Seda saab seadistada nii, et kas varukoopiad saadetakse sulle iga päev e-postiga või saadetakse need pilvemällu nagu näiteks Dropbox.

Uuenda oma teemasid ja pluginad

pluginate uuendamine

Kõikide teemade ja pluginate uuendamine on ülimalt oluline, sest vananenud plugina olemasolu on häkkimise üks peamisi põhjuseid. WordPress pakub võimalust kõikide pluginate automaatseks värskendamiseks, mis on mugav neile veebiomanikele, kes ei logi tihti sisse ega tee sageli saidil uuendusi. Autoupdate funktsiooni lubamise abil võid kindel olla, et su veebil on kõige ajakohasem tarkvara. 

On põhjuseid, miks autoupdate funktsiooni mitte lubada, kuid negatiivseid aspekte on sellel harva. Üheks võib olla näiteks, et uuendatud plugin ei pruugi teiste pluginatega enam kokku sobida. Saitide puhul, mis ei muutu tihti, on automaatse uuendamise funktsioon siiski tõenäoliselt hea lubada.

Ole ettevaatlik “hüljatud” pluginatega

Kuigi mõni plugin võib töötada ka aastaid pärast seda, kui arendaja on selle hüljanud, võib juhtuda, et need vanad pluginad on haavatavad või sisaldav mõnda väikest viga. Kuna nad on hüljatud ja keegi nendega enam ei tegele, ei saa see viga või haavatavus kunagi korda ning seetõttu on sellised pluginad häkkeritele kergem saak.

Teine probleem on see, et mõnikord ostavad häkkerid sellise hüljatud plugina ära ning uuendavad seda pahavara ja viirustega.

Kontrolli kõiki oma WordPressi pluginaid, et veenduda, et neid pole hüljatud ja jääb mulje, et neid värskendatakse üsna sageli.

 

Need väiksed sammud on hea viis, kuidas kaitsa oma WordPress veebisaiti. Väljatoodud pluginate tasuta versioonid on juba täiesti piisavad, et hoida oma veeb turvaline.

Võta meiega ühendust ja me seadistame su veebisaidile kõik vajaliku, et hoida su veeb turvaline ja häkkeritele kättesaamatu!

Kodulehe hooldamine
admin

oktoober 09.2018 | hooldusleping | kodulehe hooldamine | Veebilehe hooldus

Kodulehe hooldamine on esmatähtis igale kodulehe omanikule, seda tuleb kaitsta viiruste ja omakasupüüdlike inimesete eest, ning pidevalt uuendada ja kaasajastada, et konkurentidega sammu pidada. Samuti on ääretult oluline, et veebilahendus oleks igal ajahetkel lihtsasti kasutatav, kena väljanägemisega ja tekitas külastajates usaldust. Just seepärast kuulub hoolduse alla ka veebilahenduse külastatavuse analüüsimine ja sisu optimeerimine otsingumootoritele, kasutajamugavuse parandamine, ettepanekute tegemine jpm.

Regulaarsel veebilehe hooldamisel töötab see tõrgeteta ning puuduvad häiritud külastajad, kes avastavad, et Sinu kodulehel mõni funktsioon ei tööta või on üldse vigane.

Kodulehe hooldamine- kas teadsid?

Google jätab otsingutes tahapoole lehed millel pole SSL sertifikaati, ehk turvalist krüpteeritud ühendust. Mis kasu on kodulehest, mis ei tule otsingutes esile ja millel puudub liiklus?

veebilehe hooldamine

Andmekaitseseadus nõuab, et igal veebilahendusel, mis kasutab küpsiseid, oleks olemas teavitus, mis küsib kasutaja nõusolekut nende kasutamiseks. Samuti peavad veebilehel olema selged kirjeldused küpsiste kasutamise kohta.

Siis on veel lisandunud ka GDPR, ehk isikuandmete töötlemise määrus, mis nõuab, et veebilehel oleks ka selgelt välja toodud kuidas ja mis isikuandmeid töödeldakse. Kasutaja peab selgelt aru saama enda andmete kasutamisest ja andma enda andmete kasutamiseks nõusoleku. Määruse täitmata jätmine võib tuua trahvi kuni 20 000 000 eurot või 4% eelneva majandusaasta käibest, kumb iganes on suurem.

Mida meie hooldusleping sisaldab?

Meil on veebimaastikul kogemust juba üle kümne aasta ning meie põhitööks on paljude erinevate veebilahenduste hooldamine ja haldamine. Igakuine edukas koostöö käib meil hoolduslepingu alusel, mille raames me:

• hoiame pidevalt kõik veebilahenduse komponendid uuendatuna, et omakorda vältida turvariske,

• paigaldame ja haldame tulemüüri ning spämmitõrjet, et hoida teie postkastid puhtana ja häkkerid tähtsatest andmetest eemal,

• seadistame veebilahendusele monitooringu, et olla probleemidega kursis ja need eemaldada enne kui teie seda märkategi,

• optimeerime pidevalt veebilehe kiirust, sh pildid, andmebaasid, üleliigse koodi eemaldamine jms.

• jälgime veebilahenduse käekäiku SEO seisukohast ja parandame vead seal, kus need leiame,

• teeme pidevalt ettepanekuid veebilahenduse parendamiseks ja optimaalsemaks kasutamiseks,

• aitame soovi korral sisuliste muudatustega ja lisafunktsionaalsuse arendamisega,

• oleme alati nõuks ja toeks kõigis kodulehte puudutavates küsimustes.

Regulaarne kodulehe hooldamine hoiab teie veebilehe värskena ning saate olla kindel, et kõik on töökorras ja info alati ajakohane. Spetsialistid ennetavad viiruseid ning hoiavad aktiivselt Sinu kodulehe värskena, et seda saaks edaspidigi arendada.

Kui ka Sina sooviksid enda kodulehe päriselt enda jaoks korrektselt tööle panna ja mitte algset investeeringut maha visata, siis võta meiega ühendust saates kiri aadressile 89@89.ee !

 

turvaline ühendus

Turvaline ühendus ehk HTTPS tuleb ruttu rakendada kõigile veebilehtedele! WordPressi looja Matt Mullenweg teatas hiljuti, et varsti nõuab WordPress kõigilt kodulehtedelt HTTPSi teatud funktsioonide kasutamiseks. Siiski on veel paanikaks vara. Kui Sinu koduleht on juba HTTPSi peal, pole muretsemiseks põhjust. Küll aga, kui sa oled endiselt HTTP peal, tuleb varsti asuda uuendama. Hea uudis on see, et üleminek ei ole nii keeruline nagu algul kõlada võiks ja positiivsed jooned kaaluvad kindlasti üle negatiivsed.

Selles artiklis me räägime, mida tähendab HTTPSile üleminek Sinu kui leheomaniku jaoks. Head asjad, mis sellega kaasnevad ja kuidas see üleminek täpsemalt käia võiks.

 

Mis on turvaline ühendus ehk HTTPS?

HTTPS lisab eraldi turvakihi tavalise internetiportokolli HTTP peale. HTTPS põhiliselt krüpteerib andmed (kasutades SSLi või TSLi) serveri ja tavakasutaja vahel kuni need jõuavad üksteiseni. Ehk mäletad, kui kunagi sõprade ja sõbrannadega mõtlesid välja enda salakeele, igale sõnale või tegevusele anti mingi kood, et võõras aru ei saaks – noh, see on umbes sama asi.

HTTPS ei lase küberkurjategijatel kätte saada tundlikku kasutajainfot ja maandab riski, et keegi kolmas ka seda infot kuidagi muuta saaks. Kuigi HTTPS ei ole 100% lollikindel, annab see siiski tohutud eelised. Sestap ehk oled ka märganud, et enamus veebipoode on juba mõnda aega tagasi HTTPSi peale läinud.

Kuidas saada aru, kas veebileht jookseb HTTPSi peal – sellistel lehtedel on aadressiribal, aadressi alguses roheline tabalukk.

 

Miks WordPress HTTPS peale minekut surub?

Põhiliselt on selleks kaks põhjust, nii et seletame need kiirelt lahti.

Google eelistab turvalisi kodulehti

Ei ole saladus, et krüpteerimine ja suurem turvalisus on interneti tavakasutajale hulka ohutumaks kohaks muutnud. Google on juba pikemat aega andnud märku HTTPS vajalikkusest paremaks kasutajakogemuseks, otsingutulemusteks ja turvalisuseks.

Juba aastal 2014 soovitas Google, et HTTPS võimaldamine sinu kodulehel toob Sind otsingutulemustes paremini esile. Kuigi see ei ole siiski veel ainus oluline faktor enda veebilehe leitavuse tõstmisel, ei tohiks selle tähtsust alahinnata. Näiteks, kui meil on kaks täiesti ühesugust veebilehte, aga ühel on HTTPS ja teisel ei ole, siis esimene oleks kindlasti eespool.

Tänavu jaanuaris lasi Google välja 56nda versiooni Google Chrome brauserist. Uus versioon tõi endaga kaasa ka mõningad muudatused, tugevasti muutus ka see, kuidas Google Chrome käitub HTTPS ja HTTP veebilehtedega. Brauser näitab nüüd selgelt kasutajale, kas veebileht kasutab HTTPSi või mitte. Veebisait, mis seda ei kasuta, saab suure NOT SECURE kirja aadressiribal. Lähiajal hakatakse järjest rohkem kasutajat teavitama mitteturvalisest lehest.

Kokkuvõttes on igati loogiline, et peale Googlei tungivaid soovitusi hakkab ka WordPress endas HTTPSi pooldavaid muudatusi kaasa tooma.

Kasutajad eelistavad samuti HTTPSi

Turvaline ühendus teeb ka kasutaja jaoks suure erinevuse. Kasutaja näeb HTTPSi kui positiivset signaali, et sa võtad enda veebilehe turvalisust tõsiselt, nende kasuks. Niisiis, HTTPS tähendab kindlasti rohkem liiklust lehele ja pikemat lehel viibimist.

HTTPS on eriti oluline kui sa oled e-poe omanik. Juba rohelise tabaluku nägemine aadressiriba alguses annab kasutajale turvatunde ja kindluse enda maksedetaile ning muud personaalset infot sisestades. Eriti veel uue Chrome brauseri uuendusega, (millest me ülalpool kirjutasime) mis näitab koheselt juba hoiatusi, kui HTTPS puudub. Veelkord hoiatatakse kasutajat, kui veebileht tahab isikuandmete sisestamist, aga HTTPSi pole. Seega kaunis tüütu kasutajale.

Nii Google kui kasutaja enda eelistused peaks olema piisavaks põhjuseks, et enda veebileht HTTPSi peale viia. Me teame, et esmapilgul võib HTTPSi peale üleminek tunduda siiski kasutuna või liiga keerulisena, aga me kinnitame, et antud juhul on kindlasti parem kiiresti pardale hüpata. Praegusel hetkel on HTTPSi kasutamine tugevaks boonuseks ja selle peale üleminek ei ole enam kallis ega keeruline. Aastal 2017 on SSL sertifikaadi saamine kiire, lihtne ja tasuta!

 

Kuidas viia oma veebileht HTTPS peale?

Kõik levinumad veebimajutajad peaksid nüüdseks pakkuma tasuta ja lihtsat SSL sertifikaati HTTPSi jaoks. Zone.ee ja Veebimajutus.ee seda ka kindlasti pakuvad (loe meie postitust “Millist veebimajutust valida”). Kui Sinu veebimajutaja siiski ei paku lihtsat ja tasuta turvasertifikaati, tuleks neilt küsida, kas nad pakuvad kolmanda osapoole tasulist sertifikaati. Juhul, kui vastus on jah, tuleks paluda neilt ka selle paigaldamist ja peakski HTTPSiga korras olema.

Kõige levinum tasuta variant HTTPS saamiseks on “Let’s Encrypt”.

Zone.ee on teinud ka väga õpetliku video sellest, kuidas nende iseteeninduses saab tasuta sertifikaati tellida ja liiklus HTTPS peale suunata. 

Veebimajutus.ee kasutajatele on õpetav artikkel siin.

Pea meeles, et peale liikluse läbi HTTPSi suunamist tuleb ka kõik käsitsi sisestatud lingid ära muuta. Näiteks http://www.neti.ee/pilt peaks peale muudatust olema https//www.neti.ee/pilt jne. Kui kasutad WordPressi ja soovid automaatselt kõik oma lingid ära parandada, võid kasutada näiteks mõnda pluginat  – Redirection või Simple HTTPS.

 

Mis siis kui ma lihtsalt ei taha HTTPS peale uuendada?

Mitte uuendades hakkab aja jooksul juhtuma igasugu põnevaid asju. Esimene tulemus on kindlasti vähenev liiklus Google kaudu ja “Not secure” hoiatuse vahtimine Chromei kasutades.

Samuti oluline punkt on aina keerulisemaks kujunev WordPressi uuendamine ja paljude pluginate, kas osalise või terve funktsionaalsuse kaotamine.

Kolmandaks on Sinu veebileht kindlasti lihtsam saak ka küberkurjategijatele!

 

Kokkuvõttes

Sõnastame selle siis nii: Sul lihtsalt ei ole midagi kaotada HTTPSile üle minnes. Ometigi, kui Sa ei lähe HTTPSile üle, riskid sa enda veebilehe mandumise ja tahaplaanile jätmisega.

Muidugi, kui sa oled WordPressi kasutaja, siis ei ole Sul nagunii suurt valikut – seega edu üleminekul!

 

Kui turvaline ühendus on ikka Sinu jaoks segane siis kirjuta meile allpool!

Kui sa kasutad WordPressi vanemat versiooni kui 4.7.2 siis palun uuenda koheselt kõik oma veebilehed viimase versioonini mis selle turvaagu parandab. Kulutulena on praegu levimas rünnakutelaine kus vanema wordpressi turvaauku kasutatakse ära ja muudetakse veebilahenduste sisu ilma admini paneeli pääsemata.

44% rünnakute tõus viimase 24 tunni jooksul

Peale üleeilset kui wordpressi turvaviga avalikuks tuli on rünnakute arv suurenenud metsiku kiirusega. Alloleval pildil on näha turvaaukude ärakasutamise tõus viimase 24 tunni jooksul konkreetse häkkeri järgi.

Milline näeb üks sellise turvaaugu kaudu häkitud veebileht välja?

Esmalt muudetakse ära kõikvõimalikud lehe pealkirjad (title) ja kirjeldus (description) veebilehe parameetrites, seega kui otsida sinu veebilehte näiteks googleist ei kuvata enam sinu poolt seatud pealkirja ja kirjeldust vaid häkkeri enda pealkirja ja kirjeldust. Tavaliselt teeb häkker nendega lihtsalt endale nö. reklaami.

Pisteliselt lisatakse kas häkkeri tunnusgraafikat/lauseid olemasoleva sisu vahele, asendatakse kas kogu sisu või lisatakse üksikuid lauseid ja reklaami peidetult sisu sisse. Viimane variant on isegi kõige hullem kuna veebilehe omanik ei märka tihti ise kuude viisi, et tema lehel on näiteks peidetud lingid viagra hulgimüügi e-poodi.

Paneme veelkord südamele hoida oma veebilehe tarkvara alati uuena ning aegajalt ka ise oma sisu üle vaadata! Kui jääd wordpressi uuendamisega hätta või tahad olla kindel, et selliseid asju sinu veebilahendusega tulevikus ei juhtu siis võta julgelt ühendust 89@89.ee !

 

Meie soovime Sinu projektist lähemalt kuulda!

Täida kõrval olev vorm või saada normaalne e-mail aadressile89@89.ee

    error: Content is protected !!