WordPress on veebihaldustarkvara mis alustas oma võidukäiku kunagi lihtsamate blogide haldustarkvarana, ent on nüüdseks oma lihtsa ja loogilise kasutusmugavuse tõttu ka enamuste firmaveebide mootoriks ning saanud üheks Eesti veebispetsialistide ja turundusinimeste lemmik-töövahendiks.
WordPress on mugav kasutada, kergesti laiendatav ning õigesti kasutades ka turvaline tänapäeva küllaltki ohtlikul veebimaastikul. Samuti saab wordpressile ehitada igasuguses suuruses e-poode, foorumeid, haldussüsteeme, andmebaase jpm.
WordPress on otsingumootorite sõber – see tähendab lihtsalt ja odavalt paremat nähtavust otsingumootorites. WordPressi kood on loodud selliselt, et peamised SEO elemendid on juba vaikimisi kasutusel. Näiteks kodulehe pealkiri, alampealkirjad jms. Lisaks on väga lihtne kasutusele võtta veel valmislahendusi, mis teevad SEO-töötluse sinu eest ära.
Töölaud
Peale edukat sisselogimist kuvatakse töölaud kodulehe haldamiseks kus asuvad kõik loogiliselt järjestatud tööriistad ja sektsioonid vajalikeks toiminguteks. Vasakul pool on näha administraatori menüü ning paremal ülevaade hiljuti tehtud toimingutest, postitustest, kommentaaridest ja muust sellisest. Samuti kuvatakse ka WordPressi uudiseid mis ei ole alati kõige olulisemad ent millega siiski ühel õigel veebihalduril tasuks kursis olla.
Admini vaade
Administraatori menüü koosneb tavaliselt järgmistest põhipunktidest, olenevalt lisatud Pluginatest ja teemadest võib olla alamenüüsid rohkem või vähem:
Esileht kuvab vajalikud uuendused, saab kirjutada kiirelt üles mõned märkmed ja lugeda üldiseid uudiseid WordPressi kohta.
Postitused on lühidalt võttes artiklid või uudised mida kuvatakse enemasti kas blogisektsioonis või ettevõtte uudiste all.
Meediafailid all saab hallata pilte ja videosid, neid kustutada ja üles laadida. Kui on vaja lisada suuremas koguses pilte korraga siis see on selleks hea koht.
Lehed on erinevad lehed millest sinu koduleht koosneb. Näiteks “Meie ettevõttest”, “Meie teenused” jms. lisatakse lehed alla ning seal saab neid lisada/eemaldada ja hallata.
Kommentaarid kuvab viimati lisatud kommentaare artiklitele, uudistele, toodetele või ka lehtedele ning nende haldust.
Välimus all asuvad moodulid ja menüüd ning tihtipeale ka täpsemad kujunduslikud seaded, menüüde paigutused, värvid, lehe laiused jms.
Pluginad all saab uuendada ning aktiveerida/deaktiveerida pluginaid. Pluginad on laiendused mis lisavad WordPressile erinevaid võimalusi mis standardpaketiga kaasa ei tule.
Kasutajad all on kontode loomine ja nende õiguste haldamine.
Sätted all on kõik lehe üldised seaded – veebilehe nimi, hüüdlause, lingistruktuurid, keele ja kellaaja seaded jms.
Postitused
Postituste alla lisatakse tavaliselt kas uudiseid ettevõttest, teadaandeid, lisatakse pilte sündmustest jms. Erinevalt lehtedest on postitused nö. ajutised ja pidevalt uuenemisel, sisaldavad endas vähem võimalusi ja on ka kergemad muuta. Postituste lehel kuvatakse algselt uuemad postitused üleval ja vanemad järjest allpool aga seda saab hõlpsasti muuta vastavalt oma maitsele klikkides soovitud veeru pealkirjal, näiteks “Pealkiri” mille järel sorteeritakse postitusi tähestikulises järjekorras. Paremal pool on olemas ka otsing juhuks kui postitusi on palju ja on vaja leida kiirelt spetsiifiline postitus.
Postituse lisamiseks tuleb klikkida lehe ülaosas olevat nuppu “Lisa uus”. Seejärel avaneb postituse muutmisvaade koos kõikide tööriistadega postituse muutmiseks. Igale postitusele tuleb kindlasti lisada pealkiri, muidu postitust salvestada ei lasta. Seni kuni postitus veel täiesti valmis pole, võib kasutada “Salvesta mustandina” nuppu mis küll salvestab postituse aga veel avalikkusele ei kuva ning kui kõik on valmis tuleb kasutada edaspidi “Avalda/Uuenda” nuppu lehe paremal pool mis teeb postituse ka avalikuks. Samas kohas on ka valikud postituse kustutamiseks ja rubriigi valimiseks. Kui postitused on jagatud õigetesse rubriikidesse on kasutajatel neid lihtsam leida ja ka endal lihtsam muuta.
Meediafailid
WordPressis saab pilte ja videosid lisada eraldi iga postituse ja lehe muutmisvaates, kuid alati saab neid ka enne valmis laadida ja hallata „Meediafailid” alt. Korraga saab üles laadida ka mitu faili ja videot, peale üleslaadimist saab määrata igale pildile pealkirja ja kirjelduse. See variant on hea kui üles on vaja laadida palju uusi pilte. Huvitav võimalus on ka varasemalt üles laetud pilt asendada uuega. Näiteks kui veebilehel on paljudes kohtades kasutuses üks ja sama pilt aga seda eraldi igas kohas välja vahetada oleks tülikas.
Lehed
Lehe muutmiseks tuleb samuti lehtede nimekirjast valida soovitud leht ja lihtsalt sellel klikkida. Lehtede haldamiseks on olemas visuaalne muutja nagu näha alloleval pildil. See muudab keerukamatel lehtedel erinevate elementide muutmise hulka lihtsamaks kuna kõikide asjade paigutus on juba visuaalselt näha ning muutmiseks tuleb lihtsalt klikkida soovitud blokil. Hiirega bloki kohale minnes ilmuvad rohelisel taustal 4 valikut:
Vasakpoolne valik laseb blokki liigutada soovitud kohta, Pliiatsile vajutades avaneb tekstiredaktor mis laseb muuta bloki sisu.
Kolmas valik kloonib bloki, Prügikastile klikkimine kustutab bloki.
Erinevat tüüpi blokkidel on erinevad lisaseaded mis on enamasti küllaltki iseseletuvad. Näiteks on pildiblokil pildi lisamise ja muutmise võimalus, Ikooniblokil ikooni lisamise ja muutmise võimalus, Pealkirjablokil pealkirja muutmise võimalus jne. Kõige parem on soovitud blokk lihtsalt lahti võtta ja seaded üle vaadata.
Peale muudatuste tegemist tuleb need salvestada bloki muudatuste aknas ja seejärel ka lehe üldises muutmisaknas klikkides lehe paremal pool nuppu “Uuenda”. WordPress salvestab kõik versioonid lehtedest ka nö. versiooniajalukku, erinevaid versioone lehest saab sirvida klikkides Versioonide lingil “Uuenda” nupu juures. Seal samas asub ka võimalus lehekülg prügikasti saata ehk kustutada, võimalus leht vajadusel avalikkuse eest peita kasutades “Nähtavus” funktsiooni ja võimalus näha lehe eelvaadet antud muudatustega ilma neid veel avaldamatta.
Moodulid
Moodulid leht lubab muuta lehekülje jaluses ja põhisisust paremal või vasakul asetsevat küljeriba. Tavaliselt on seal näiteks Otsing, Kalender, Viimased postitused, parimad tooted, sotsiaalmeedia jagamisnupud jms. Tavalised kohad kus küljeribasid kuvatakse on näiteks uudiste lehekülg ja uudise üksikvaade kuigi olenevalt teemast ja kujundusest võib mooduleid kuvada ka päises või isegi osade lehtede puhul sisus.
Moodulite muutmiseks valige õige küljeriba, näiteks “Blogi küljeriba” või “Jalus”, küljeriba nimi võib varieeruda sõltuvalt konkreetsest kujundusest. Küljeriba saab avada klikkides selle nime peal, nähtavale ilmuvad selles küljeribas sisalduvad moodulid. Mooduleid saab nüüd küljeribast minema lohistada, lehe vasakult poolt mooduleid juurde lohistada ja neid lihtsasti muuta.
Menüüd
Menüüde all saab tekitada uusi menüüsid, muuta menüüde sisu ja linkide järjestust, vahetada asukohti ja palju muud. Menüü muutmiseks on vaja ülevalt leida koht “Vali menüü, mida soovid muuta:”, valida sealt soovitud menüü ja vajutada Vali. Avaneb menüü, koos lehtede ja linkidega, mis menüüsse on lisatud.
Lehtede lisamiseks ja eemaldamiseks menüüst tuleb need kas lihtsalt vasakult loendist valida ja vajutada „Lisa menüüsse” või siis klikkida menüüs oleva kastikese peal ja vajutada tekkinud punast linki „Eemalda”. Kindlasti tasub lehtede lisamisel jälgida et valitud oleks „Vaata kõiki” lipik. Tihtipeale unustatakse filtreerimine „Värskeimad” peale ja soovitud lehte ei leita.
Menüüelementide ümberjärjestamiseks tuleb neid lihtsalt lohistada kas üksteise alla või peale. Samamoodi käib ka alam-menüüde tekitamine ja erinevate menüü-astmete loomine.
Asukohta kus valitud menüüd näidatakse saab muuta menüü allosas tehes vastav linnuke õige asukoha järgi. Ühte ja sama menüüd võib kuvada ka mitmes kohas.
Kasutajad
Kasutajad lehel saab kustutada ja lisada erinevaid kasutajaid veebilehele, muuta nende õiguseid ja kontaktinfot. Kindlasti tuleb uuele kasutajale valida õige roll, kasutajaõigused lähevad võimaluste piiratuse poolest Haldurist allapoole järjest piiratumaks kuni Toimetajani kes saab ainult artikleid kirjutada. Uue kasutaja saab lisada alammenüü lehelt “Lisa uus”. Tungivalt soovitatav on kasutada WordPressi parooli genereerimise funktsiooni mis loob tugevad ja raskesti murtavad paroolid lehe turvalisuse huvides. Väga hoolikas tuleks olla enda veebilehe administraatori paroolide ja nende levitamisega.
Sätted
Sätted all asuvad kõik veebilehte puudutavad üldseaded.
Üldine alt leiad valikud nagu veebilehe pealkirja, lühikirjelduse, ajavööndi ja kuupäeva formaadi muutmine.
Kirjutamine lubab seadistada vaikimisi uudistekategooria kuhu lisatakse uued postitused samuti ka vaikimis uudise formaadi.
Lugemine annab võimaluse muuta üldiseid kuvaseadeid, näiteks postituste arvu lehel, staatilist avalehte ja uusimate postituste lehte.
Arutelu all saab lubada ja keelata uudiste ning lehtede kommenteerimist ja muuta muid kommentaaridega seotud seadeid.
Meediafailid lubab muuta vaikimisi piltide standardmõõte, näiteks pisipildid mida kuvatakse galeriivaates jne.
Püsiviited on veebilehe lingistruktuuri muutmiseks, SEO poolest on kõige parem kasutada formaati: http://veebileht.ee/näidispostitus/
Mitmekeelsus
Postituse keeled
Igal postitusel on paremas nurgas salvestusnupu kohal ka keelevalikud. Kui muudate näiteks eestikeelset postitust ja olete selle kirjutamisega valmis saanud ja salvestanud, saate keelevalikute kaudu hõlpsasti selle lehe kopeerida teistesse keeltesse. Selleks tuleb teha linnuke vastava keele juurde ja vajutada “Duplicate”. Kui soovite hüpata uue dubleeritud lehe peale, tuleb vajutada sobiva tekkinud keeleikooni taga pliiatsiikooniga nuppu. Olles nüüd dubleeritud lehel, tuleks vajutada paremal keelekastis esmakordselt „Translate independently”, see tähendab seda et tegu on nüüd eraldi keeles eraldiseisva postitusega mille sisu ei sünkroniseerita enam originaalkeelega.
Vastavad postitused kuvab süsteem igas keeles kodulehel automaatselt, midagi eraldi valima ega sättima ei pea. Kui postitusest on juba loodud teistes keeltes versioonid siis saab neid muuta samuti klikkides paremal olevate pliiatsiikoonide peale vastava keele taga.
Lehe keeled
Igal lehel on paremas nurgas salvestusnupu kohal ka keelevalikud. Kui muudate näiteks eestikeelset lehte ja olete selle kirjutamisega valmis saanud ja salvestanud, saate keelevalikute kaudu hõlpsasti selle lehe kopeerida teistesse keeltesse. Selleks tuleb teha linnuke vastava keele juurde ja vajutada Duplicate. Kui soovite hüpata uue dubleeritud lehe peale, tuleb vajutada sobiva tekkinud keeleikooni taga pliiatsiikooniga nuppu. Olles nüüd dubleeritud lehel, tuleks vajutada paremal keelekastis esmakordselt „Translate independently”, see tähendab seda et tegu on nüüd eraldi keeles eraldiseisva lehega mille sisu ei sünkroniseerita enam originaalkeelega.
Vastavad lehed kuvab süsteem igas keeles kodulehel automaatselt, midagi eraldi valima ega sättima ei pea. Kui lehest on juba loodud teistes keeltes versioonid siis saab neid muuta samuti klikkides paremal olevate pliiatsiikoonide peale vastava keele taga.
Toote keeled
Igal tootel on paremas nurgas salvestusnupu kohal ka keelevalikud. Kui muudate näiteks eestikeelset toodet ja olete selle kirjutamisega valmis saanud ja salvestanud, saate keelevalikute kaudu hõlpsasti selle toote kopeerida teistesse keeltesse. Selleks tuleb teha linnuke vastava keele juurde ja vajutada Duplicate. Kui soovite hüpata uue dubleeritud toote peale, tuleb vajutada sobiva tekkinud keeleikooni taga pliiatsiikooniga nuppu. Olles nüüd dubleeritud tootel, tuleks vajutada paremal keelekastis esmakordselt „Translate independently”, see tähendab seda et tegu on nüüd eraldi keeles eraldiseisva tootega mille sisu ei sünkroniseerita enam originaalkeelega.
Vastavad tooted kuvab süsteem igas keeles kodulehel automaatselt, midagi eraldi valima ega sättima ei pea. Kui tootest on juba loodud teistes keeltes versioonid siis saab neid muuta samuti klikkides paremal olevate pliiatsiikoonide peale vastava keele taga.
E-pood
Tooted
Toodete all saab luua uusi tooteid, kustutada ja hallata vanu ning hallata ka uusi tootekategooriaid. Tootenimekirja kohal näete ka tootekategooriaid keelte järgi ja palju on igas keeles tooteid, ideaalis peaks need numbrid alati samad olema. Samuti saate sorteerida tooteid endale mugavamaks muutmiseks kuupäeva ja nime jms järgi. Toote mutumiseks klikkige tootenimekirjas vastava toote peale.
Toote muutmine
Toote muutmise leht on taaskord üles ehitatud küllaltki loogiliselt. Kõige üleval on pealkiri, selle all on sisumuutmise aken ja selle kohal erinevad tekstitööriistad.
Toote andmed ribal saab valida, kas toode on lihtne või varieeruv. Lihtne toode tähendab seda, et tootel pole erinevaid omadusi, mille vahel klient saab valida, nendeks on näiteks värv, mõõtmed jne. Varieeruv toode tähendab seda, et tootel saab valida omaduste vahel. Lihtsa toote puhul on tootel üks tootekood ja hind. Varieeruvale tootele tuleb panna tootekood ja hind igale variatsioonile eraldi.
Toote variatsioonid
Tootele omaduse nt Värvi lisamiseks (allpool seletus, kuidas omadusi luua) tuleb toote muutmise lehel Toote Andmed ribal teha valik Varieeruv toode, edasi valida Omadused ning lisada vastav omadus nt Värvid. Väärtused – Lisa terminid kasti tuleb kirjutada siis nt soovitud värvid, kirjutades paar tähte, tunneb ta termini ära ja on võimalik valida vastav termin. Edasi tuleb panna linnuke kasti Kasutada variatsioonide puhul ja võtta ära linnuke kastist Näita tootelehel (sest info on juba Kirjelduse all olemas) ja vajutada salvesta omadused. Kui salvestab ära, valida Variatsioonid ja Lisa variatsioon kõrval olevat Mine nuppu vajutada. Tekib variatsiooniväli, kust saab oma valiku teha. Selle variatsiooni kõrvale vajutades, avanevad antud variatsiooni seaded ning siit on võimalik igale variatsioonile lisada tootekood, hind, pilt jm. Seda toimingut jätkata, kuni kõik soovitud variatsioonid on lisatud.
Kuna tarnemeetod kasutab kaalu välja oma arvutuste tegemisel, tuleb igale tootele lisada kaal ka Toote andmed ribal olevale Tarne -> Kaal kastikesse. Kindlasti tuleb peale muudatuste tegemist vajutada muutmisvaate paremas ääres olevat „Uuenda“ nuppu.
Toote omadused
Omadused on nähtaval, valides vasakult menüüst Tooted all olev Omadused. Siia saab lisada omadused ning nendele sisestada terminid. Näiteks Omadused on Värvid ja nende sees olevad Terminid on Kollane, Sinine jne. Selleks, et lisada omadus, järgi antud lehel juhiseid, kõige olulisem on lisada omaduse nimi ning salvestada ära. Kui omadus on salvestunud, tekib see omaduste nimekirja ning selle paremal pool on nupuke, millel hammasratas, sellele vajutades, saab lisada terminid. Selleks et need lisada, järgida jällegi ekraanil olevaid juhiseid.
Värvide puhul, saab valida ka värvitooni, mida kliendile kuvatakse.
Jälgi
Meie soovime Sinu projektist lähemalt kuulda!
Täida kõrval olev vorm või saada normaalne e-mail aadressile89@89.ee