kuidas teha blogi

Kuidas teha blogi ja miks üldsegi? Kuna tekkisid esimesed blogid ja mis on blogimine?

Eesti bloginduse alguseks saab lugeda 2001. aastat. Selleks, et blogimine üksikute inimeste hobi staatusest massideni jõuaks, läks veel aega, kuid praeguseks on blogid endale meie meediamaastikul kindla koha leidnud.

Paljudel inimestel on omaenda veebikodu olemas ja need, kellel on see puudu, võivad tunda üha suuremat soovi blogiga siiski alustada. Kui soov on olemas, siis mida järgmisena teha ehk millest alustada?

 

Kuidas teha blogi

Esimese küsimusena tasub iseendalt küsida, miks blogimine üldse ette võtta ja kuidas teha blogi hästi ja teistest paremini. Lihtsalt vooluga kaasa minnes loodud blogid on esimesed, mis kipuvad unustusse vajuma.

Enne esimese postituse kirjutamist tasub iseendale sõnastada, mis on blogi loomise peamine põhjus.

Variante on seejuures erinevaid:

  • soov oma kogemusi ja mõtteid tuleviku jaoks talletada
  • soov jagada oma igapäevaelu teistega
  • soov pakkuda lugejatele kasulikku infot
  • lihtsalt oma kirjutamisoskust parandada
  • soov blogiga raha teenida, või muu

Lisaks küsimusele „miks?“  tasub mõelda ka sellele, mida sul on jagada ja kellele soovid kirjutada.

Lugejate hulgas väga populaarsed on välismaal elamisest rääkivad blogid – Londonis elades igapäevaelu jagamine tundub kordades põnevam, kui Tallinnas elades.

Blogi publikuks võivad olla nii sõbrad ja lähedased, kes soovivad su tegemistel silma peal hoida, kui ajapikku ka laiem seltskond inimesi, kellele sinu kirjutamisstiil või kogemused huvi pakuvad.

Kui kavatsed kirjutada kõigist ja kõigele, liigitub su blogi elustiiliblogi alla.

Kuigi ka selliselt kirjutades on võimalik tähelepanu püüda ning lugejaid saada, peaks su blogi pakkuma lisakvaliteeti kas erakordselt huvitava teksti või korralike piltide näol.

Valides kindla niši, eriti kui tegu on teemaga, millest ei ole nii palju blogitud, on sul võimalik köita just neid inimesi, keda see rohkem huvitab.

Siiski – ole kindel, et valitud teemast kirjutamine tundub sulle kui rõõm, mitte tüütu kohustus. Peale alumist ja esimesi postitusi kipub küsimus olema järjepidevuses ja enda motiveerimises kirjutama. Blogimine on suhteliselt ajakulukas tegevus, võttes igal nädalal tunde.

 

Kui hobist saab töö

Selleks, et blogiga raha teenida, ei piisa mõnest postitusest ja lootmisest, et paari nädalaga hakkab teine kuupalk arvele tiksuma. Enim teenivad blogijatel on aastate jooksul kogunenud suur lugejaskond, kellele nad saavad tooteid ja teenuseid reklaamida ja mille pealt neile tasu makstakse.

Suure lugejaskonna saamiseks on vaja aga kirjutada teemadel, mis huvitavad ka teisi, teha seda kaasakiskuvalt ja oma blogi ka julgelt promoda.

Blogikirjutamisega rahateenimine ei ole kõigile – alahinnatakse selleks kuluvat aega ja energiat.

Lisaks on palju inimesi, kes ei soovigi, et nende blogi laiema lugejaskonna ette jõuaks. Sel juhul on väga hea idee oma blogi parooliga kaitsta, mis annab ligipääsu vaid neile, kellele sa oled ise parooli edastanud.

 

Hakka aga pihta

Olles välja mõelnud, miks sa tahad blogi kirjutada, mida sul on jagada ja kes võiksid su blogi lugeda, võib minna järgmise sammu poole ehk blogi luua.

Alustamiseks on vaja esialgu vaid lihtsamat veebilehte, mis soovitatavalt on WordPress platvormil. Küsi kasvõi meilt abi veebilehe loomisega, aitame hea meelega.

Pea tasuta alustamiseks sobib hästi näiteks ka Bloggeri platvorm, kuid tasuta platvormidel puuduvad enamasti peenhäälestuse võimalused otsingumootoritele optimeerimiseks – see muutub oluliseks koos lugejaskonna kasvuga, kui oled pool aastat järjepidevalt bloginud ning saad esimesed koostöösoovid teistelt blogijatelt või ettevõtetelt.

Blogimisplatvormid on reeglina ingliskeelsed, kuid see ei tähenda, et sina peaksid inglise keeles kirjutama. Kuigi see võib suurema publikuhulga tõttu ahvatlev tunduda – eriti kui eesmärgiks on blogimisega raha teenida – siis on palju raskem pildile pääseda ning kui inglise keel on kehvapoolsem, ei ole kerge ka lugejaid leida.

Alustada tasuks ikkagi enda esimeses keeles blogimisest ja sealt tasapisi edasi vaadata.

Kõige tähtsam on olla aga järjepidev.

Lugejana pole midagi hullemat, kui avastada, et autor pole blogisse kuu aega mitte midagi lisanud. Üsna varsti ununeb selline blogi lugejatel täiesti ning kui blogija peale pikka pausi oma veebikoju naasebki, kirjutab ta vaid iseendale.

Seega, ole järjepidev ja alusta julgelt!