admin

juuli 05.2019 | bitcoin | elektrikulu | energiakulu | krüptoraha

Bitcoin kulutab nüüdseks aastas rohkem elektrit kui kogu Šveits-i riik, avaldati just Cambridge-i ülikooli poolt kirjutatud uurimustöös.

Cabridge-i ülikooli poolt valmistatud online tööriist arvutab reaalajas Bitcoin-i elektrikulu ja seejärel kogu aastase kulu. Praegusel hetkel kulutab Bitcoin rohkem kui seitse gigavatti elektrit. Ühes aastas teeb see kokku rohkem kui 64 teravatti energiakulu. See on juba rohkem kui kogu Šveits-i riigi energiakulu mis on 58 teravatti aastas ja võrdluseks võib veel tuua, et kogu Kolumbia riik kulutab 68 teravatti aastas.

Omakorda tähendab see, et Bitcoin moodustab aastas juba kogu maailma energiakulust 0.25%. See on sama palju energiat kui kulutavad näiteks 11 aasta jooksul kõik Inglismaa keedukannud.

“Me tahame seada võrdlusi mis annaks inimestele konkreetse ettekujutuse Bitcoini energiakulust.” ütleb üks tööriista loojatest. “Tööriista kasutajad saavad seejärel ise otsustada kas need numbrid on liiga suured või mitte.”

BitcoinEt Bitcoin kulutab absurdselt palju energiat on juba ammu selge, kasutajad ümber kogu maailma jooksutavad energiakulukat riistvara, et hoida Bitcoini võrgustik töös ja valideerida makseid. Oluline on siiski ära märkida, et tegu on küllaltki ümmarguste numbritega aga ettekujutuse annavad need siiski ja täpseid arvutusi Bitcoin-i energiakulu kohta teha on vägagi keeruline.

Hinnangute ja arvutuste ebatäpsust peegeldavad ka ülikooli poolt seatud arvatav alumine ja ülemine piir. Kõige madalam arvatav energiakulu võib olla 22 teravati juures ja suurim 150 teravati juures. Ka need numbrid muidugi muutuvad pidevalt. Tegu on siiski märkimisväärse vahemikuga.

Vaatamata sellele on Bitcoini energiakulu kindlasti märkimisväärne ja suureneb pidevalt. Tihtipeale energiakulu kahekordistub vähem kui kuue kuu jooksul. Kindlasti on sellisel energiakulul juba ka märgatav mõju meie keskkonnale.

Krüptoraha tulevik on siiani küllaltki ebaselge, eriti igapäevase kasutuse ja otstarbekuse suhtes. Bitcoini võrgustik protsessib iga päev circa 100 miljonit tehingut mis on pisike osa võrreldes traditsioonilise panganduse 500 billioni igapäevase tehinguga. Bitcoin kasutab ka ühe tehingu töötlemiseks näiteks rohkem energiat kui kõik ülejäänud maailma pangad kokku. Paneb mõtlema eks?