droonikuller
admin

aprill 30.2019 | droon | droonid | droonikuller | droonikullerid | kullerid

Droonikuller on nüüd reaalsus vähemalt ühes USA osariigis. Ameerika Ühendriikide Föderaalne Lennuamet andis välja enda kõige esimese droonikulleri litsentsi, rajades seega teed maailma esimesele toimivale droonikulleri teenusele. Täpsemalt saab teenust varsti kasutada USA-s, Virginia osariigis.

 

Tavaline transporditeenus, mitte drooniteenus

Droonikulleri litsent ei olnud tegelikult väga erinev tavalisest reisijateveo litsentsist, juriidilise poole pealt on tegu sisuliselt sama loaga. Varasem litsents lubas droone lennutada ainult seni, kuni need jäid droonioperaatori nägemisulatusse, samuti ei tohtinud varasemalt droonilennutamise kui teenuse eest raha küsida.

Vaja oli litsentsi mis sarnaneks suuresti tavalise reisijateveo litsentsiga, katta oli vaja pikemaid vahemaid ning teenuse eest tuli hakata ka tasu küsima. Ka lennuametil on veel tükk maa minna kuna hetkel on droonikullerite tegevus küllaltki piiritlemata, lahtine on veel näiteks lubatud veose tüübid, limiidid ja nõuded ning paljud muud küsimused.

 

Tõenäoliselt on droonikuller õige varsti ka sinu naabruskonnas

Droonikuller on 25 protsenti produktiivsem kui auto või kaubik, samas on tema ülalpidamine kuus kuni kümme korda soodsam. Oletatakse, et nõudlus droonikullerite vastu tõuseb lähiaastatel 30-40 protsenti aastas. Aastaks 2023 toimub tõenäoliselt juba 40% pakivedudest kullerite abiga.

Kõige esimesena tulevad droonikullerid kindlasti kasuks ajatähtsate dokumentide ja ravimite tranportimisel. Tulevikus võivad droonid vedada näiteks suure tähtsusega detaile ka kõiksugu tootmisettevõtetele ja muudele suurtele korporatsioonidele.

 

Suurimad takistused

Kindlasti tekitavad droonid ka palju uusi kohtulikke küsimusi. Näiteks, mis saab siis kui droon kihutab üle kiirtee ja lendab suure tuule tõttu kellegi esiklaasi? Kes on sel juhul süüdi? Paljudel droonidel on kaitsmata tiivikud mis keerlevad mitu tuhat pööret minutis, iseenesest on tegu ju lendava muruniidukiga. Mis juhtub siis kui lapsed lähedusse satuvad? Juristid limpsivad juba hetkel huuli selle uue avastamata valdkonnaga seoses.

Samuti tekivad igasugused julgeolekuriskid, kui droonikuller saab vedada pizzat siis saab ta ka vedada lõhkeaineid. Ning viimaseks ja suurimaks takistuseks on kindlasti ilm, iga suurem tuul ja torm halvab droonide töö kas täielikult või vähemalt mingis mahus. Seega vähemalt mingi osa ajast ei saa droonikullerite töö peale kindel olla.