Puhkamine on tervislik!
admin

oktoober 24.2018 | puhkamine | puhkus | tervis

Puhkamine on tervislik, kahjuks me ei tee seda piisavalt. Eestlastel on keskmiselt 40- tunnine aktiivne töönädal. Meist veidi rohkem toimetavad vaid Korea, Mehhiko ja Tšiili. Pooled eestlased ei pääse ka ületundidest, mis mõjuvad meie vaimsele ja füüsilisele heaolule lõpuks laastavalt, sest täisväärtuslik toitumine, piisav liikumine ning puhkamine on tervisliku elustiili olulised osad, mis vahel saavad kannatada.

Ületöötamine

Tihti paljud töötajad ei saa või ei pea vajalikuks aasta jooksul puhkust üldse võtta. Nende alla kuuluvad paljud ettevõtjad, tähtajalise lepinguga töötajad või näiteks ka talumajapidajad. Kahjuks kannatavad meie ületöötamise pärast ka meie lähedased. Paarisuhetele mõjub ületöötamine kindlasti problemaatiliselt ning ka lastega peredele, kus ema ja isa on tihti ja kaua tööl ning hiljem liiga väsinud, et lastele tähelepanu pöörata. Pered, kus elu sisuks on vaid töö ning lõputu kurnatus, ei ole õnnelikud, ka pereliikmed vajavad märkamist.

Meie organism taastub kõige paremini magades, aga siiski varastame tihti väärtuslikust uneajast omale lisaaega, näiteks tööle. On ju teada, et kehvasti magatud ööle järgneb väga raske päev, kus meid vaevab suur üldine väsimus ja halb keskendumisvõime. Umbes kaheksa tundi und peaksime omale siiski varuma, et vältida energiapuudust ning mäluprobleeme.

Kahjuks leidub palju inimesi, kes elavad ainult tööle. Neid vaevavad tihti lisaks keskendumisraskustele ka unehäired ja tugev stress, mis omakorda nõrgestab immuunsüsteemi ning tänu sellele on ka organism viirustele palju vastuvõtlikum. Tööstressiga kaasnevad ka südamerütmihäired ja vererõhuprobleemid. Füüsilise töö tegijatel valutavad liigesed ja lihased.

Puhkamine

Mida rohkem me puhkame, seda parem on meie vaimne ja füüsiline tervis. Need, kes ei puhka, kannatavad sagedamini depressiooni all. Puhkuse planeerimine, korraldamine ning sellele mõtlemine muudab meid juba õnnelikumateks. Arstid soovitavad puhata korraga pikem periood, sest puhkusel kohanemine võtab samuti aega ning me ju ei taha, et tõeline puhkuse tunne tuleb alles selle lõpu poole, kui vaikselt hakkame harjuma, et ei pea töökohustusi täitma.

Puhkus tööst annab meile võimaluse koguda inspiratsiooni, leida parem suhtumine ning näha keskkonda enda ümber parema pilguga. Peale puhkust oleme rõõmsamad, värskemad, puhanumad ning igati valmis taas töölainele sukelduma, kui olime seda varem.

Selleks, et jõuda paremate tulemusteni tööl ja ka eraelus, tuleb aeg-ajalt oma patareisid laadida, seda puhkuse ja puhkamise näol. Kurnatud keha ja vaimuga oleme õnnetud ja närvilised, kahjuks saavad siis ka meie lähedased sellest osa. Leidkem aega endi ja lähedaste jaoks, see on meie teha!