Ettevõtte asutamine
admin

september 12.2017 | ettevõtjale | nõuanded | reeglid | soovitused | väikeettevõtjale

Ettevõtte asutamine on ettevõtlike inimeste seas küllaltki kuum teema ning ka materjali ja nõuandeid sellel teemal leiab iga päevaga rohkem. Kasuliku info eristamine muust mürast võib osutuda teadmatule inimesele küllaltki keeruliseks, seega koostasime ühe efektiivse ja kokkuvõtva abimaterjali alustavale ettevõtjale, millest võiks juhinduda.

Perfektset valemit eduka äri alustamiseks pole olemas, saab muuta ja suunata vaid enda suhtumist ja töömeetodeid, ajakasutust ja inimsuhteid.

 

Eduka ettevõtte asutamine

Enda äri rajamine on enamasti käigupealt õppimine. Mida paremaid otsuseid Sa ettevõtte varases staadiumis teed, seda paremad on Sinu ettevõtte väljavaated edule. Kui Sa endiselt tunned, et see artikkel on Sulle, siis vaata kindlasti ka järgmist kümmet punkti.

 

1. Kõrvalda vabandused

Lugematu hulk inimesi unistab ettevõtjaks saamisest aga nad ei jõua kunagi mõttest kaugemale. Nad vaevavad ennast vabanduste ja hirmudega läbi kukkuda. Alustades rahast ja lõpetades ajaga, võid Sa endale luua miljon vabandust, miks ettevõttega mitte alustada.

Oleme ausad, ettevõtte asutamine ja iseenda ülemuseks olemine võib olla hirmus. Enamikel juhtudel on ettevõtte rajajal palju kaotada ning õnnestumine ei pruugi alati olla käega katsutav. Seda arvesse võttes on muretsemine ja kartmine täiesti normaalne.

Vabandused siiski ainult aeglustavad Sind Su teel eesmärkideni. Kui Sa tõesti soovid alustada enda ettevõtet, tuleb Sul ükshaaval võtta ette kõik enda vabandused, panna need kirja ning neist vabaneda. Leia igale vabandusele vastulause või lahendus.

 

2. Pane kõik kõrva taha

Kuula mis teistel on Sinu idee kohta öelda – sõbrad, pere, eksperdid ja Sina ise. Pane kirja nii negatiivsed ja positiivsed reaktsioonid ja tööta nendega, leia põhjused ja lahendused, mängi kõik enda peas läbi. Kui asi puudutab ettevõtlikke ideid, siis korralik eeltöö on kindel pluss. Mida rohkem tagasisidet seda parem. Seda kõike arvesse võttes peaks moodustuma Sinu tegevusplaan.

Kui Sa räägid inimestele enda ideest, siis jälgi nende kehakeelt. Kas Sulle tundub, et Sinu idee meeldib neile? Või teesklevad nad lihtsalt huvi ja kiidavad Sind viisakusest? Enne tagasiside küsimist julgusta inimesi kindlasti kõike ausalt välja ütlema. Palju hullem on kohutav ja ootamatu tagasiside hiljem päris klientidelt. Üks hea eestikeelne video äriideedest ja nende testimisest on näiteks siin.

Õpi alandlikkust ja kuula endast targemaid, inimkond on nii kaugele jõudnud ainult tänu tarkuste ja õpitu üksteisele edasi andmisele. Ka ettevõtluses on alati mentoreid ja eksperte, keda jälgida ning kelle nõu kuulda võtta. Nendelt on ka alati hea konkreetsete ideede puhul uurida, kas üks või teine asi võiks juba eos toimida või mitte.

Enne 89 asutamist käisin hulgi kordi põhitöö kõrvalt konsultatsioonidel ja koolitustel, et kõik vähegi segased nüansid ettevõtte asutamise juures endale selgeks teha.

 

3. Paku lahendusi

Palju parem kui alustamine küsimusega “Mida müüa?” on alustamine küsimusega “Millise probleemi minu toode või teenus lahendab?”. Palju lihtsam on koguda endale lojaalseid kliente, kui Sinu toode või teenus lahendab mõne laialtlevinud probleemi. Sinu ettevõte peaks täitma mõne augu kindlal turul või kindlas valdkonnas.

Võta kogu enda ettevõtte asutamise plaan luubi alla. Iseenda motiivide mõistmine aitab Sul paremini kujundada brändi ja ettevõtet turundada. Tea milliste probleemidega Sinu sihtgrupp silmitsi seisab ja paku lahendusi.

Näiteks IT-, disaini- ja veebiettevõtteid on Eestis kümneid kui mitte sadu, miks teha siis üldse üks juurde? Nähes kui kibekiire elu on ühel ettevõtjal, siis tekkis juba eos idee pakkuda kõiki IT-alaseid teenuseid ühest kohast. Näiteks rajab Ülo uue advokaadibüroo, tal on vaja, et keegi looks meilikontod, seadistaks need arvutites ja telefonides, kedagi kes disainiks visiitkaardid ning prindiks need ja kedagi kes teostaks ka veebilahenduse. Kui Ülo saaks kõik need teenused ühest kohast, kiirelt ja efektiivselt, oleks ta oluliselt õnnelikum, kui joostes kümne erineva ettevõtte vahel. 89 missioon ongi olla partneriks kõigis IT-alastes küsimustes kus võimalik.

 

4. Hoia asi lihtsana

Kui Sa oled nagu enamus ettevõtjaid, siis on Sul idee valmis ja Sa oled nõus selle juba käima lükkama. Tuleb ainult ettevaatlik olla, et lihtsast ideest ei saaks märkamatult midagi liiga keerulist ja mitmetahulist. Nii võib lihtsasti lõpetada tootega mis on liiga kallis ja keeruline, ning keegi ei soovi seda kasutada.

Värske ettevõtjana proovi alustada minimaalselt ning hoida kindel siht fookuses. Loo lihtne, kvaliteetne ja hea teenus. Ettevõtte asutamine peaks käima käsikäes äriideega, mis täidab kõik lubadused ja ületab klientide ootused.

Heida kõrvale ebavajalikud funktsioonid ja lisad mis muudavad idee kobakaks ning mille arendamine on liialt kallis. Väikese ettevõtjana pole Sul vaja kõiki kellasid ja vilesid mida omavad suurkorporatsioonid. Alati on võimalus neid hiljem lisada.

 

5. Löö kulud kokku

Kui idee on juba arengufaasist kaugemal, proovi jooksvalt hinnata kulusid. Arvestada tuleb iga võimaliku kulutusega, mis võib stardiga kaasneda. Ning hea on hinnata pigem pessimistlikult kui optimistlikult. Ühed tähtsamad kuluvaldkonnad on kindlasti tööruumide rent, töövahendid, turundus jne.

Proovi välja tuua kõige täpsem number mis võimalik ja kontrolli oma arvutusi. Siis, võta misiganes summa Sa said ja korruta see neljaga. Päris tõsiselt, neljaga. Ootamatud kulutused varitsevad Sind ettevõtte loomisel igal sammul. Parem on olla nendeks kulutusteks valmis kui poole tegutsemise pealt uksed kinni panna.
Kindlasti ei tohi kulusid arvestades ka ära unustada ennast. Proovi arvestada, kui palju raha kulub Sinul endal elamise, toidu, kütuse jms. peale. Pane need tähtsuse järjekorda ja proovi lõppu jätta mittevajalikud kulutused, juhuks kui raha hakkab otsa lõppema.

Kui kõik kulud on kokku löödud, siis võib hakata koostama ettevõtte eelarvet. Algsuses võib vaja minna isegi sponsoreid ja muid rahastusviise, näiteks laenu alustavale ettevõttele. Samuti tee omale kokkuvõte kõigist võimalikest rahastusviisidest ja vali välja parimad.

 

6. Kujuta ennast ette täiesti rahatuna

Täiesti pankrotis ja laostununa. Tõenäosus, et see juhtub on küllaltki suur.

Mitteeduka äri alustamine on karm reaalsus paljude ettevõtjate jaoks. Üle poolte uutest ettevõtetest kukuvad läbi esimese viie aasta jooksul. Kuidas saaksid Sina hakkama ilma sissetulekuta?

Hea idee on omada plaani ka kõige hullemaks stsenaariumiks. Näiteks varu valmis mõni töökoht kuhu saad alati maanduda või räägi vanematega läbi variant mõnda aega nende juures peatuda. Tõenäoliselt tuleb sellel perioodil hakkama saada ilma mugavusteta. Koosta tegevusplaan ka juhuks kui sinu äri kukub totaalselt läbi ja magad öösiti veidi rahulikumalt.

Vaata enda praeguseid sissetulekuallikaid. Kui palju Sa hetkel teenid? Kui kaua peaksid Sa vastu töölt lahkudes. Millised ootamatused võiksid Sinu varuplaani peapeale keerata, näiteks ootamatu autoremont või küttesüsteemi parandus. Valmista end ette kõigiks situatsioonideks juhul kui äriidee ei toimi.

 

7. Ehita samm-sammult

Kui Sa soovid väikeettevõtet luua, siis ära loobu päevapealt enda praegusest töökohast. Eduka ettevõtte asutamine on pikk protsess, mida tuleks näha erinevate etappidena. Ehita ka enda ettevõte etappidena ja liigu tasakesti palgatöötajast ettevõtjani.

Alustava väikeettevõtjana võtab ka püsiva sissetuleku loomine aega. Hoia enda stabiilset töökohta nii kaua kui võimalik ning tegele ettevõttega tööväliselt. Kui Sa oled suutnud läbi ettevõtte tekitada juba mingigi sissetuleku, on püsivalt töökohalt lahkumine hulka kergem.

Ka 89 algas tasakesti põhitöö kõrvalt. Peale 12-tunniseid vahetusi Skypes sai tihti veel päeva ülejäänud osa pühendatud projekti kirjutamisele ja õigete kontaktide leidmisele. Kõige raskem ongi see esimene etapp, kui ideest hakkab moodustuma reaalne asi. Küllaltki raske on siis jaotada aega, pere, põhitöö, äri, hobide ja muu miljoni asja vahel, et ükski ei kannataks katastroofiliselt.

 

8. Räägi enda ettevõttest

Üks suurimaid väljakutseid alustavate ettevõtjate jaoks on oskamatus müüa. Reklaam ja turundus võivad tunduda hirmutavad ja võõrad, eriti uue alustajana.

Kui Sa kardad kriitikat enda ettevõtte või idee osas, siis sellest tuleb lihtsalt üle saada.  Kui Sa ei suuda veenda enda kliente Sinu ettevõtet toetama ja teenust tarbima, siis on keeruline ka raha teenida. Sa ei ole sotsiaalne ja avatud – teeskle kuni sa oled. Kui Sa tõesti soovid edu, siis häbelikkust endale lubada ei saa.

Ole valmis rääkima avameelselt enda ettevõttest, isegi kui see tekitab Sinus ebamugavust. Uue ettevõtjana pead Sa ennast ja enda ettevõtet pidevalt reklaamima.

Ma ei ole kindel, kas see on ainult Eestile omane nähtus aga VÄGA paljud ka suuremad projektid leiavad teostaja just soovituste baasil. Seega ei tohiks enda parematest tehtud töödest üldse teha kellegile saladust ning hea ja läbipaistev läbisaamine kõikide partnerite/klientidega on rohkem kui kohustuslik.

 

9. Vii end seadustega kurssi

Ettevõtte asutamine on põnev ja vinge. Seadused ei ole. Siiski pead Sa mõistma seaduseid mis kaasnevad ettevõtte loomisega. Seaduste eiramine ja regulatsioonidele mittevastamine võib kogu ettevõtmisele päris kiirelt vee peale tõmmata.

Alustades ettevõtte tüübist ja lõpetades raamatupidamise üles seadmisega, on vaja silmas pidada meie seadusandlust. Ettevõtte tüübist sõltuvad näiteks ka maksumäärad. Peale ettevõtte loomist tuleb hoolikalt jälgida, et ka nende pealt saaks kõik maksud korrektselt tasutud.

Väga suureks abiks on kindlasti hea raamatupidaja leidmine, kes on kursis ka juriidilise poolega ning oskab paljuski nõu anda.

 

10. Leia endas kirg

Eduka ettevõtte asutamine nõuab tahes tahtmata kirge! Kirg on see mis Sind konstantselt edasi sunnib ja paneb äri kasvama. Eriti alguses, mugavast palgatööst loobudes, hommikust õhtuni ringi joostes ja tundmatusse sukeldudes.

Siiski, ära lase kirel segada enda ratsionaalset otsustusvõimet. Kirg liigutab Sind edasi aga õiged ja kaalutletud otsused hoiavad õigel teel.

Proovi teha turuuuringuid enda alal ja räägi sihtgrupiga, et teada saada loodava ettevõtte potensiaal ja suund. Küsi ekspertidelt soovitusi tuleviku osas.

Kui ettevõtte hakkab edasi liikuma, kujutle selle juhtimist kui autosõitu. Sinu kirg olgu jalaks gaasipedaalil ja mõistus käteks roolil. Niiviisi saad sa olla kindel, et liigud õiges suunas õige kiirusega.