admin

November 17.2017 | kasutatud | Kuidas osta sülearvutit? | ostmine | sülearvuti | uus | valida | valik

Küsimust: “Kuidas osta sülearvutit?” küsivad õpilased ja tudengid tihemini suve lõpul, kui ees on järgmine kooliaasta ning märkmete tegemiseks on vaja uut sülerit. Niiöelda tööinimestele on küsimus aktuaalne hetkedel, kui senisest arvutist ei piisa. Kui armastatud meediakaaslane tundub aeglane, või on aku väsinud – kestab kordades vähem, kui esimesel kasutusaastal. Võib-olla ei olegi aku vahetatav, mis motiveerib veelgi enam uut sülearvutit ostma.

 

Alustuseks – mis näitajatega arvutit vajad?

Sülearvuti näitajad võivad tekitada palju segadust. Alljärgnevatele viiele omadusele võiks vastata iga uus sülearvuti, siis on arvuti tavakasutajale piisavalt kiire igaks vajalikuks ülesandeks.

  • Ekraani diagonaal: 14″. 14″ ekraani suurus on mõistlik kompromiss igale kasutajale, kes soovib lihtsalt head sülearvutit.

Väiksema ekraaniga arvutid on sobilikud loengutes ja kohvikutes kasutamiseks, mugavalt kaasas kandmiseks. Suurema ekraaniga arvutid sobivad ennekõike tabeltöötluse tegemiseks või fototöötluseks, samas ei ole neid kaalu tõttu mugav päev otsa kotis kanda. Kui ei ole erisoove, on 14″ hea kompromiss kõigeks.

 

  • Protsessor: Vähemalt Intel i5, suurema eelarve korral i7. Intel i3 võib jääda aeglaseks, kui avad brauseris mitu videot mängivat akent korraga.
  • Operatiivmälu: Vähemalt 8 GB. Mälu on kergelt lisatav enamikele arvutitele, mis on müügis 4GB mälguga.
  • Kõvaketas: SSD, vähemalt 120 GB. SSD kõvakettad on traditsioonilistest HDD ketastest vastupidavamad põrutustele, sest neis ei ole liikuvaid osi. Samuti on nad kordi kiiremad ning tarbivad HDD ketastest vähem energiat, pikendades arvuti kestvust akult vähesel määral.
  • Aku kestvus: Vähemalt 6 tundi. Reeglina on sülearvuti aku kestvus normaalse kasutamise juures umbes pool tootja lubatust. Akusid testitakse ideaalsetes oludes, mis tihti erinevad tegelikust kasutamisest. Tootja lubatud 6-tunnine aku kestvus tähendab 3-4 tundi tegelikku arvuti kasutamist, mille käigus lisaks tekstitöötlusele vaadatakse videosid, kuulatakse muusikat, ning vahel mängitakse.
  • Vahetatav aku. Aku mahutavus väheneb juuksekarva võrra iga laadimistsükliga, ning paari aasta pärast on algupärasest aku elueast järel tõenäoliselt pool.

Kui ülejäänud arvuti toimib normaalselt, siis miks mitte osta uus aku ja pikendada arvuti eluiga? See tuleb uue arvuti ostust odavam.

Kindlate soovidega kasutajad tõenäoliselt teavad ise, mis otstarbel ja sellest lähtuvalt ka missuguste näitajatega sülearvutit neil rahulikuks igapäevatööks vaja on.

 

Kuidas osta sülearvutit?

Kas osta uus või kasutatud sülearvuti?

Tehnika komisjonipoodides on müügil üksjagu kasutatud sülearvuteid. Kasutatud sülearvuti ostul on hädavajalik kontrollida:

  • Esmalt ekraani hingesid – neis ei tohiks olla lõtku. Avatud ekraaniga arvutit aeglaselt ja julgelt kõigutades on näha, kas ekraan püsib paigal. Väriseb? Ei püsi paigal? Sel juhul sobib see arvuti kasutamiseks ainult kindlal pinnal, näiteks töölaual. Süles, koolis või bussis hakkab ekraan värisema, ning selle arvuti kasutamine muutub väga ebamugavaks. Mõningatel arvutitel on võimalik hingesid tihedamaks keerata. Siiski on ekraani soovimatu liikumine esimene põhjus seda arvutit mitte osta.
  • Sülearvuti välimust ja toimimist – veatu välimusega arvutit on tõenäoliselt hoolega hoitud, ning see ei ole saanud põrutada. Toimimisest, kas kõik töötab, nagu peab?
  • Lõpuks ka aku kestvust. Kui leidub veatu välimusega ja probleemideta arvuti koos ühe probleemi – nõrga akuga, saab alati osta uue aku. Teisi puuduseid enamasti sama kergelt ei paranda.

Kasutatud arvutina julgeme erandita soovitada Lenovo X või T seeria arvuteid. Need arvutid on mõeldud kestma, ning tõenäoliselt on nende ekraanihinged heas korras. Samuti on Lenovo X ja T tihti olnud kasutusel suurfirmades, ning nendega on hoolikalt ümber käidud.

Pigem ei soovita kasutatult osta nõrgemate näitajatega arvutit, kui see oli juba uue arvutina odavamast hinnaklassist. Nagu uued, hinnaklassilt odavaimad autod ei ole kõige vastupidavamad, ei ole seda ka odavaimad sülearvutid.

 

Uue sülearvuti ost on murevabam

Edasimüüjapoolne ning tootjapoolne garantii on uutel sülearvutitel pikem, kui kasutatud arvutitel. Lisaks võib kindel olla, et uut arvutit ei ole keegi aktiivselt kasutanud, ning selle aku kestab algusest peale maksimaalselt kaua.

Kõige murevabamad on “äriklassi” sülearvutid, näiteks Lenovo X või T- seeria arvutid, või Dell Latitude nime all pakutav. Neil on pikk garantii, ning need säilitavad oma väärtust hästi.