Esimene arvuti

Millal leiutati esimene arvuti?

Milline oli esimene arvuti? Sellele küsimusele ei olegi lihtsat vastust, sest arvutid jagunevad erinevatesse klassifikatsioonidesse. 1822. aastal loodud esimene mehaaniline arvuti Charles Babbage poolt ei sarnane väga tänapäeva arvutiga. Charles Babbage oli inglise mehaanikainsener, filosoof, matemaatik ja leiutaja. Charles`i tuntakse kui arvuti isa, sest teda peetakse kõige esimese mehaanilise automaatkalkulaatori loojaks.

 

Millal kasutati esimest korda sõna ,,arvuti”?

Esimest korda sõna ,,arvuti” võeti kasutusele aastal 1613 ja sellega kutsuti algselt arvutustega tegelevat inimeset. ,,Arvuti” tähendus jäi samaks 19. sajandi lõpuni, mil tööstusrevolutsioon tõi kaasa masinad, millede esmasteks eesmärkideks oli arvutuste tegemine.

 

Millal ehitati esimene töötav digitaalne arvuti?

ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) oli esimene suurepäraselt töötav digitaalne arvuti, mis ehitati Pennsylvania Ülikoolis, Philadelphias aastatel 1943- 1946. Arvuti oli massiivne, mis võttis ruumi kuni kolme klassiruumi jagu ning kaalus 27 tonni, mis meile praegu võib tunduda uskumatuna. Kõige esimene ENIAC valmis 14. veebruaril 1946. aastal, mille väärtus oli ligikaudu pool miljonit dollarit. Arvuti oli tähelepanuväärne oma kiiruse, mõõtmete ja keerulisuse poolest. ENIAC hõlmas viit miljonit käsitsi joodetud ühendust, 1500 releed, 10 000 kondensaatorit, 70 000 takistit ja 7200 kristalldioodi.

 

Millal jõudis esimene elektronarvuti Eestisse?

2. novembril 1959. aastal, Tartu Riiklikus Ülikoolis aktiveeriti Ural-1, mis oli samuti ka kõige esimene Eestisse jõudnud elektronarvuti. Ural valmistati aastatel 1959- 1971 Nõukogude Liidus ja on seeria elektronarvutitest. Eesti Üliõpilaste Seltsi majas asuski Eesti esimene elektronarvuti, mis annetati ainult mõned aastad hiljem, peale parema arvuti saamist, Nõo Keskkoolile. Arvuti tegi valju mürinat ja võttis enda alla uskumatult palju ruumi, kuni 100 ruutmeetrit!
Arvatavasti sõna ,,raal” tuletatigi eesti keelde Urali nimest, mis on sõna ,,arvuti” sünonüüm.

 

Esimene lauaarvuti

1964. aastal toodeti kõige esimesed lauaarvutid- Programma 101, mis olid kavandatud ja valmistatud Itaalias ettevõtte Olivetti poolt, kes juba aastast 1908 tootsid arvukalt kirjutusmasinaid. Esimesed lauaarvutid maksid 3200 dollarit tükk ning neid müüdi välja umbkaudu 44 000. Lauaarvuti kaalus umbes 30 kilogrammi ja oli kirjutusmasina suurusega, mille sisse oli ehitatud ka printer.

 

Esimene kaasaskantav arvuti

Esimese kaasaskantava arvuti mõtte käis välja arvutiteadlane Ameerikast, Alan Kay, kes tahtis luua kaasaskantavad seadmed, mis oleksid abiks eelkõige õpilastele koolis ja kodustes töödes. Osborne Computer Corporation, mis on Ameerika Ühendriikide firma, valmistaski esimese aksepteeritava kaasaskantava arvuti aastal 1981. Arvuti kaalus siis juba kõigest 11 kilogrammi ja kandis nime Osborne 1.

 

Charles Babbage loodud esimene arvuti pani tugeva aluse arvutite arenemise protsessile. Arvutitest on saanud meie igapäevaelu lahutamatu osa, mis on väga palju võimust võtnud viimase kahekümne aasta jooksul. Õnneks on need aastatega muutunud ka kergemateks ja kompaktsemateks, mille üle me saame ainult rõõmu tunda, sest saame neid kaasa võtta kuhu iganes soovime.