Tervislik toitumine
admin

August 20.2018 |

Tervislik toitumine hoiab meid erksana. Söömine kuulub päevase rutiini juurde, mis annab meile energiat meie toimetusteks. Paljud meist töötavad kontoris, mis tähendab arvuti taga toimetamist hommikul kella üheksast kuni õhtul kella viieni. Sellega kaasneb ka vähene liikumine, mis mõjub meie kehale ja vaimule laastavalt. Ebakorrapärane ning mitte tervislikult toitumine võib tekitada meile mitmeid terviserikkeid- kiire kaalu tõus, diabeet, kõrge kolesteroolitase, luu ja lihaskonna vaevused.

Kontoritöötajad jätavad tihti toidukordi vahele, kahjuks on selleks üldiselt hommikusöök, mis on päeva kõige olulisem söögikord. Halvimal juhul satub mõni krõpsupakk või kompvekivaagen arvuti kõrvale, mis kustutab esimese nälja. See ei ole kohe kuidagi tervislik! Kuna paljud meist veedavad pool päeva kontoris, on oluline oma toidukorrad ja toitumine üle vaadata.

Mida omale hommikusöögiks kaasa pakkida?

Nagu juba eespool mainitud, on hommikusöök kõige tähtsam söögikord päevas, mis valmistab meid ette meie tööpäevaks. Kui hommikul pole aega kodus süüa, siis on hea varem ettevalmistatud tervislik hommikusöök endale kontorisse kaasa pakkida. Sinna võiks kuuluda näiteks mitmeviljaleib, oliivid, muna, tomat, kurk, peekon, juust ja erinevad köögiviljad. Kui juhtub, et pole aega ka nii rikkalikku hommikusööki ette valmistada, piisab ka röstitud mitmeviljaleivast, koos valge juustu ning maitsva puuviljaga.

Suupisted toidukordade vahel

Selleks, et oma ainevahetust parandada ja anda meile energiat intensiivses töökeskkonnas, tuleks lõunasöögi ja õhtusöögi vahel süüa kaks suupistet. Nendeks võivad olla näiteks värsked puuviljad, kuivatatud puuviljad, pähklid, jogurt. Saate neid hoida külmkapis või kontoris sahtlis. Selle asemel, et neid kõiki korraga tarbida, tuleks neid süüa väikestes kogustes. Pakikeste hoidmine käekotis, taskus või autos aitab teil meeles pidada neid süüa.

Mida lõunal süüa?

Väga oluline on lõunat mitte vahele jätta, isegi väga kiirel tööpäeval. Kindlasti tuleks kõrvale jätta rasvased ning praetud toidud ning nendele eelistada keedetud või ahjus küpsetatud kana, kala, liha või taimetoitu. Kindlasti tuleks juurde lisada värsket salatit ning näiteks ka kreeka jogurtit. Eelistada tuleks saiale mitmeviljaleiba ning pasta portsjonid võiksid olla kontrolli all. Saiakestele võiks öelda ,,ei!”

Kohvi, tee või hoopis vesi?

Kontoris olles tarbitakse tohutult palju kohvi ja teed. Need sisaldavad suures koguses kofeiini, mis viib meie kehast vedeliku välja. Samuti võib kohv tekitada südame rütmihäireid. Kohvi liigtarbimine mõjutab ka negatiivselt veresoonte toonust ja funktsiooni. Päeval kaks tassi suhkruvaba kohvi juua on mõistlik kogus kuid mitte rohkem. Klaasi vee joomine võib aidata väsimuse vastu ning kustutab ka kohe janu. Samuti on vesi kasulik seedimisele, lihastele, nahale ning aitab ka kaalu langetada. Igapäevane vee tarbimine peaks olema umbes kolm liitrit. Et maitset huvitavamaks muuta, võib sinna lisada sidrunit, apelsini, piparmünti. Korralik vee tarbimine aitab ära hoida ta peavalusid. Nii et, ärgem unustagem vett juua!

Kiire elutempo ei tohiks mõjutada meie söögikordi ega toitumist. Tervislik toitumine aitab meil paremini vastu pidada ning tekitab hea enesetunde. Olgem tervislikud!